Udostępnij

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

20.05.2019

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony – po raz pierwszy w 2018 roku – przez Organizację Narodów Zjednoczonych, by przypominać ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły.  A także przed jakimi stoją zagrożeniami.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony w ubiegłym roku, z inicjatywy władz Słowenii. Święto pokrywa się z dniem urodzin Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. Wśród wspomnianych zagrożeń dla zapylaczy ONZ wymienia m.in. inwazyjne gatunki owadów, stosowanie pestycydów i zmiany w sposobach użytkowania gruntów.

[Więcej na temat wymierania owadów – w tym także pszczół – przeczytać można w wywiadzie z polskimi naukowcami – dr. hab. Wiktorem Kotowskim, dr. hab. Krzysztofem Kujawą i prof. Piotrem Skubałą]

Swoje święto obchodzi dziś – co warto podkreślić – nie tylko współpracująca z człowiekiem pszczoła miodna. Na świecie żyje 16 tys. gatunków tego owada, spośród których ok. 470 zamieszkuje Polskę. Wśród nich m.in. zadrzechnia fioletowa (zwana „czarną pszczołą„) – największy żyjący w Polsce gatunek pszczoły, który – wcześniej uznany za wymarły – powrócił do kraju i w ostatnich latach jest coraz częściej spotykany.

Na temat bioróżnorodności – w Światowym Dniu Pszczół – rozmawiano podczas nieformalnego szczytu unijnych ministrów ds. środowiska, o czym poinformowało na Twitterze polskie Ministerstwo Środowiska.

Pszczoły nie tylko na wsi

Niedawno wsparcie dla pszczół ogłosiły władze Londynu. Planowane jest utworzenie „pszczelej autostrady„, łączącej 22 londyńskie parki i stanowiącej bezpieczną przestrzeń dla tych owadów. Przyjazny pszczołom korytarz, w którym nasadzone zostaną dzikorosnące gatunki kwiatów, ma liczyć 11 kilometrów.

Podobne rozwiązanie ma już Oslo, natomiast w innych miastach coraz częściej urządzane są pasieki na dachach budynków.

 

Źródła: ONZ, Twitter/MinSrodowiska, Rzeczpospolita, „Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski” (2017)

Zdjęcie: Shutterstock/Kateryna Ovcharenko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.