Udostępnij

Deklaracja wsparcia dla Skawińskiego Alarmu Smogowego. „Postulaty stron nie cieszą się równą sympatią władz gminy?”

24.05.2019

Na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego został opublikowany list skierowany do władz Skawiny, w którym lider alarmu smogowego Andrzej Guła deklaruje wsparcie dla działań tamtejszego alarmu smogowego, a także zaniepokojenie tym, że władze miasta i gminy podjęły działania, które są sprzeczne z deklaracjami składanymi stronie społecznej. 

Zaniepokojenie – zwraca uwagę – budzi także to, że gmina na swoich stronach publikuje oświadczenia zakładu, który jest przez mieszkańców uważany za uciążliwy, a im samym nie daje takiej szansy. „Przy czym chodzi nie tylko o fakt jego publikacji, ale to, że na podobną uprzejmość ze strony urzędu nie może liczyć strona społeczna, kiedy zwraca uwagę na uciążliwości związane z działaniem zakładu Valeo. Zwracamy więc uwagę, że takie podejście do sprawy sugeruje między innymi, iż postulaty jednej i drugiej strony nie cieszą się równą uwagą oraz sympatią władz gminy. Chcemy jednak wierzyć, że chodzi tutaj nie o przedkładanie interesów prywatnej korporacji ponad zdrowie mieszkańców Skawiny, ale po prostu o błąd.” napisał.

Dodając jeszcze:

„Dlatego – wyrażając zdecydowane wsparcie dla Skawińskiego Alarmu Smogowego – mamy nadzieję, że władze gminy zapanują nad sytuacją i, jak miało to wcześniej miejsce, podejmą wspólnie z SAS działania dla ochrony zdrowia mieszkańców Skawiny.

Również w staraniach na rzecz koniecznej hermetyzacji zakładów przemysłowych na terenie miasta. Wyrażamy szczere pragnienie, by po raz kolejny działania podjęte w Skawinie stały się modelem dla innych gmin i miast, których mieszkańcy i włodarze zabiegają o społeczną odpowiedzialność biznesu i o zrównoważony rozwój, łączący interes gospodarczy i społeczny.”

Cały list znajdziecie na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.