Udostępnij

Syberia jako mroźna i bezludna kraina? Zdaniem naukowczyń obszar ten wkrótce radykalnie się zmieni

12.06.2019

Syberia to bardzo rozległa, lecz słabo zaludniona kraina. Choć krajobrazowo i klimatycznie jest bardzo zróżnicowana, na ogół kojarzymy ją z mroźniejszą i mniej przyjazną osadnictwu północą. Zdaniem naukowców wkrótce obraz ten radykalnie się zmieni, a to za sprawą zmian klimatycznych.

Podczas gdy azjatycka część Federacji Rosyjskiej stanowi 3/4 powierzchni kraju, zamieszkuje ją dziś nieco ponad 1/4 rosyjskich obywateli. Przede wszystkim ze względu na surowy klimat północy Syberii. Względnie niewielka grupa ludności zajmuje południową, bardziej przyjazną człowiekowi część regionu, podczas gdy północ to najczęściej bezludne przestrzenie, kojarzące się z carskimi lub radzieckimi zsyłkami.

W przyszłości jednak (i to nie bardzo odległej) Syberia stanie się najprawdopodobniej bardziej przyjazna do życia.

Wynika tak z artykułu opublikowanego przez badaczki z rosyjskiego Federalnego Instytutu Badań w Krasnojarsku oraz amerykańskiej NASA. Ich zdaniem w związku z postępującymi zmianami klimatu miejsce to stanie się znacznie cieplejsze, przyjmując cechy klimatu umiarkowanego. Zdaniem badaczek może to pociągnąć za sobą kolonizację dzisiejszego pustkowia.

Ocieplenie

Rosyjsko-amerykański zespół badawczy opracował dwa scenariusze, według których przebiegać może transformacja Syberii do roku 2080. Według pierwszego, zakładającego najłagodniejsze zmiany klimatyczne, średnie temperatury zimą wzrosną o 3,4 st. Celsjusza, natomiast latem o 1,9 st.

Drugi scenariusz, zakładający najbardziej radykalne zmiany, mówi o wzroście o 9,1 st. Celsjusza zimą i 5,7 st. latem. Równocześnie – w wariancie drugim – powierzchnia wiecznej zmarzliny, obejmującej dziś 65 proc. Syberii, zmniejszy się do 40 proc. jej terytorium.

W obydwu scenariuszach badaczki przewidują znaczącą poprawę warunków dla osadnictwa ludzkiego. W pierwszym wariancie nastąpiłaby ona na 15 proc. obszaru Syberii, natomiast w drugim – na 50 proc. terytorium.

Badaczki podkreślają jednak, że to, czy ziemie Syberii faktycznie zostaną zaludnione, zależy w dużej mierze od polityk rządowych. „Rozległe obszary Syberii i Dalekiego Wschodu mają słabo rozwiniętą infrastrukturę. Szybkość, z jaką będą rozwijać się wydarzenia, zależy od inwestycji w infrastrukturę i rolnictwo – powiedziała dr Elena Parfenova, współautorka badań.

 

Źródło: Environmental Research Letters

Zdjęcie: Shutterstock/Dmitriy Kandinskiy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.