Udostępnij

Uwaga, jeże! W Wielkiej Brytanii wprowadzono nowy znak ostrzegawczy

17.06.2019

Brytyjskie ministerstwo transportu wprowadza nowy znak drogowy, ostrzegający kierowców, że przed maską ich samochodu znaleźć mogą się kolczaści przechodnie. Trójkątny znak z symbolem jeża będzie mógł być umieszczany w miejscach, w których dochodzi do dużej liczby kolizji i wypadków z udziałem tych zwierząt.

Wprowadzenie nowego znaku ma dwa zasadnicze cele – zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt oraz ratowanie malejącej populacji jeży na Wyspach Brytyjskich.

Jak podaje ministerstwo, w wyniku wypadków z udziałem dzikich zwierząt (nie tylko jeży) w latach 2005-2017 w Wielkiej Brytanii zginęło ok. 100 osób. Liczba rannych oscyluje natomiast koło 15 tysięcy osób. Z drugiej strony drastycznie maleje populacja brytyjskich jeży. Podczas gdy jeszcze w latach 50-tych XX wieku żyło ich tam ok. 30 milionów, dziś jest to zaledwie 1 milion.

Wprowadzany przez rząd znak został również zapowiedziany w krótkim filmiku, zamieszczonym w serwisie Youtube:

Jeże to niewielkie ssaki, występujące na terytorium Polski pod postacią dwóch gatunków – jeża zachodniego (europejskiego) i jeża wschodniego. Obydwa podlegają częściowej ochronie gatunkowej,  co oznacza, że tylko w wyjątkowych sytuacjach może zostać wydana zgoda na redukcję ich populacji. Zgody tej udziela Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Również w Polsce jeże zamieszkują tereny przekształcone przez człowieka, przez to rocznie tysiące z nich giną pod kołami samochodów. Szacuje się, że nawet co czwarty jeż w Polsce może ginąć w wyniku zdarzeń drogowych.

Na wolności kolczasty ssak może żyć ok. 7-8 lat, a niekiedy nawet 10. Obok ruchu samochodowego, głównym zagrożeniem ze strony człowieka jest dla niego między innymi: wypalanie traw lub palenie ognisk w miejscach jego siedlisk, kosiarki, a także głębokie stawy, w których może utonąć.

 

Źródła:  BBC, gov.uk, Jerzy dla jeży

Zdjęcie: Shutterstock/Dmitry Veryovkin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy