Udostępnij

Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

19.06.2019

Naukowcy z University of Alaska Fairbanks przyjrzeli się bliżej zmianom zachodzącym w kanadyjskiej części Arktyki. Zaskakujące okazało się tempo, jak również głębokość rozmarzania wiecznej zmarzliny. Winne zaobserwowanym zjawiskom okazują się wyjątkowo ciepłe lata 2002-2016. Wyniki badań opublikowano przed tygodniem w czasopismie „Geophysical Research Letters”.

W wyniku wspomnianego ocieplenia znacząco wzrosło tempo rozmarzania wiecznej zmarzliny – o od 150 do nawet 240 procent, w porównaniu z typową wartością dla lat 1979-2000.

Proces rozmarzania dotarł również znacznie głębiej, niż spodziewali się badacze. Maksymalne głębokości odmarzania przekroczyły poziom, który powinny osiągnąć – według wcześniejszych szacunków – dopiero w 2090 roku.

„Ilość rozmrożonej zmarzliny niekoniecznie jest zaskakująca – widzimy to [również] w innych miejscach. Zaskakująca jest szybkość, z jaką to się wydarzyło, zwłaszcza w obszarze, na którym wieczna zmarzlina jest bardzo zimna – powiedział współautor badania, William Cable, cytowany przez „Time”.

„Rozmrażanie wiecznej zmarzliny jest jednym z punktów krytycznych załamania klimatu i dzieje się to na naszych oczach” – powiedziała „Guardianowi” Jennifer Morgan z Greenpeace International. „To przedwczesne rozmrażanie jest kolejnym wyraźnym sygnałem, że musimy dekarbonizować nasze gospodarki i to natychmiast”.

Jak wynika z tegorocznego raportu, przygotowanego dla rządu federalnego Kanady, kraj ten ociepla się średnio dwa razy szybciej niż reszta świata. Od 1948 roku średnia temperatura wzrosła tam o ok. 1,7 st. Celsjusza. Największą zmianę odnotowano w północnej, okołoarktycznej części kraju. Tam średnia temperatura wzrosła o ok. 2,3 stopnia.

Rozmarzanie zmarzliny na terenach arktycznych niepokoi badaczy szczególnie – ze względu na zmagazynowane w niej gazy cieplarniane. Wśród nich znajduje się m.in. metan, który jest gazem cieplarnianym 25-krotnie silniejszym niż CO2. [Więcej na ten temat przeczytać można na portalu Nauka o Klimacie]

Jak podkreślają badacze, nie jest wykluczone, że skala problemu jest podobna także w innych częściach Arktyki.

_

Pełen artykuł naukowy (w j. angielskim)  dostępny jest tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/David Dennis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.