Udostępnij

Metaliczne cząstki znaleziono w sercach młodych mieszkańców miast. Ich źródłem spaliny

12.07.2019

Naukowcy z brytyjsko-amerykańskiego zespołu zajrzeli – jak najbardziej dosłownie – w serca młodych ludzi, żyjących w mieście. Wewnątrz badanych tkanek znaleźli miliardy metalicznych cząstek, według badaczy powodujących uszkodzenia mięśnia sercowego, a także mózgu. 

Rezultaty badań opublikowane przed dwoma tygodniami w czasopiśmie „Environmental Research” nie napawają optymizmem tych, którzy swoje życie wiążą z miastem, a szczególnie jego ruchliwymi częściami.

Jak wynika z artykułu, powstające w wyniku spalania paliw samochodowych nanocząstki (bogate w związki żelaza) wnikają do krwioobiegu i następnie odkładają się w tkankach.

Choć badanie dotyczyło mieszkańców odległego od nas Mexico City, jedna ze współautorek przyznaje otwarcie, że problem dotyczy również innych miast. „Nie ma absolutnie żadnego powodu, by oczekiwać, że będzie inaczej w jakimkolwiek innym mieście” – powiedziała w rozmowie z „Guardianem” prof. Barbara Maher.

[Kompleksowo o zanieczyszczeniach związanych z transportem pisaliśmy m.in. tutaj.]

Miliardy nanocząstek

Amerykańscy badacze przebadali tkanki mięśnia sercowego pobrane od 63 młodych ludzi, którzy zginęli w wypadkach samochodowych, jednak nie doznali uszkodzeń klatki piersiowej. Wszyscy byli mieszkańcami Mexico City, a średnia ich wieku wynosiła 25 lat.

W tkance znaleziono od 2 do 22 miliardów (niezwykle małych) metalicznych nanocząstek, które zdaniem badaczy wiążą się z ryzykiem wcześniejszego uszkodzenia serca, a także niektórych chorób neurodegeneracyjnych. Co ciekawe, ilość zanieczyszczeń była średnio 10 razy większa niż w przypadku grupy kontrolnej – osób mieszkających w mniej zanieczyszczonych regionach.

Naukowcom udało się stwierdzić, że cząstki te pochodzą z zewnątrz (odróżniają się od występujących naturalnie w ludzkich organizmie cząstek żelaza), a ich źródłem jest ruch samochodowy. Badacze deklarują jednak, że konieczne jest dokładniejsze zbadanie składu i magnetyzmu wykrytych cząstek, by lepiej poznać ich wpływ na zdrowie ludzkie.

 

Ze szczegółami wyników badań (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: Environmental Research, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/erlucho

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.