Udostępnij

Jak powinna przebiegać kontrola domowego paleniska? Małopolska przygotowała poradnik oraz film instruktażowy

17.07.2019

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – we współpracy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz Fundacją Frank Bold – przygotował poradnik dotyczący kontroli palenisk domowych, a także film instruktażowy, w którym zaprezentowano przebieg poprawnie przeprowadzonych działań. Dokument trafił do małopolskich gmin, jednostek policji oraz straży miejskiej.

Film, choć skierowany przede wszystkim do kontrolujących, może zaciekawić także osoby niepracujące dla gminy lub w jednostkach lokalnych służb porządkowych. W przypadku podejrzeń o możliwości popełnienia przestępstwa (np. spalania odpadów), każde gospodarstwo może spotkać się z wizytą uprawnionych kontrolujących – strażników miejskich, a w przypadku braku tej służby – urzędników upoważnionych przez wójta, burmistrza lub prezydenta.

Co najistotniejsze, niewpuszczenie kontroli lub utrudnianie/uniemożliwienie jej przeprowadzenia grozić może odpowiedzialnością karną (na mocy art. 225 Kodeksu karnego). W przypadku problemów tego rodzaju kontrolujący mają prawo wezwać Policję.

Czytaj także: Raport: Palenie śmieci i nielegalnego węgla bez konsekwencji – 80% gmin nie prowadzi skutecznych kontroli!

Film, z którym zapoznać można się powyżej, opowiada o przebiegu kontroli krok po kroku. Kontroli, która obejmuje zarówno urządzenie grzewcze, jak i pomieszczenie, w którym się znajduje.

Sprawdzeniu podlegać powinna m.in. wilgotność drewna składowanego z zamiarem spalenia, certyfikacja węgla oraz – oczywiście – znajdujący się w urządzeniu popiół. Urzędnicy mają ponadto informować kontrolowanego o zapisach uchwały antysmogowej i wynikających z niej obowiązków. W przypadku urządzenia podlegającego obowiązkowi wymiany, kontrolujący umieszczają na urządzeniu naklejkę przypominającą o tej konieczności.

 

Z treścią oficjalnego poradnika (w formacie .pdf) można zapoznać się tutaj. Film instruktażowy zamieszczono na platformie Youtube.

Źródło: UMWM

Zdjęcie: Shutterstock/JozephT

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy