Udostępnij

Greenpeace apeluje do rządzących o Polskę bez plastiku. Jest petycja

22.07.2019

Organizacja Greenpeace rozpoczęła nową akcję pod hasłem #BezPlastiku. Stworzyła petycję do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, w której apeluje o jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań eliminujących jednorazowe plastiki.

Za dwa lata zaczną obowiązywać nowe unijne zasady dotyczące jednorazówek z tworzyw sztucznych.  Jednak Greenpeace wzywa, żeby zmiany w Polsce nastąpiły znacznie szybciej. „Polska powinna potraktować Dyrektywę jako wyznacznik minimum potrzeb i podjąć znacznie ambitniejsze działania oraz wyjść poza uwzględniony w dyrektywie katalog produktów, których użycie będzie zakazane lub ograniczone” – piszą aktywiści.

Podkreślają również, że nie ma czasu do stracenia – każdy kolejny dzień bez konkretnych regulacji dotyczących plastikowych śmieci, to kolejne sterty odpadów, które nigdy nie trafią do recyklingu i będą przez lata zanieczyszczać środowisko. Zwracają uwagę na to, że gdyby nie regularne sprzątanie, plaże nad Bałtykiem przypominałyby wysypisko. „Jednak to, że śmieci znikają nam z oczu, nie oznacza, że znikają ze środowiska” – zaznaczają.

Według danych z 2015 roku, w Polsce rocznie wytwarza się ponad 930 tys. ton odpadów plastikowych. Każdy z nas wyrzucił aż 25 kilogramów takich śmieci. Tylko 30 procent z nich zostało ponownie przetworzonych.

Czego domaga się Greenpeace?

Przede wszystkim zaangażowania przedsiębiorstw w walkę z zalewem plastikowych śmieci.

Punktów w ich petycji jest kilka.

Pierwszym z nich jest wprowadzenie ambitnego celu redukcji zużycia jednorazowego plastiku – nie tylko pojemników na żywność i kubków, o których mówi dyrektywa. Organizacja proponuje obniżenie o 50% do 2025 i 80% do 2030.

Kolejnym jest poszerzenie odpowiedzialności producenta. Greenpeace wymienia:

„• zobowiązanie firm i zapewnienie odpowiedniego wsparcia wdrażania systemów ponownego użycia i napełniania opakowań wielokrotnego użytku,
• pełna przejrzystość i dostępność danych dotyczących produkcji i wprowadzania na rynek produktów plastikowych jednorazowego użytku oraz celów, sposobów redukcji poziomu ich użycia zgodnie z hierarchią gospodarowania odpadami (…)
• odpowiedzialność za cały cykl życia produktu od projektu do jego utylizacji, a nie jedynie udział w kosztach sprzątania,
• publikacja informacji o podjętych działaniach na rzecz zmniejszenia zużycia jednorazowego plastiku (…)”

Trzecim punktem jest wprowadzenie szczegółowych raportów, które miałyby sporządzać przedsiębiorstwa,  dotyczących ilości jedorazówek, ich wagi i stosunku liczby opakowań jednorazowych do tych wielorazowych.

„Ludzie na całym świecie podejmują działania, by ograniczać zużycie produktów jednorazowego użytku. Czas, by takie samo zaangażowanie, jakie podejmuje każdy i każda z nas, podjęło też państwo polskie” – podsumowują aktywiści.

Petycję w pierwszym tygodniu od jej opublikowania podpisało już ponad 20 tysięcy osób.

Można dołączyć do nich TUTAJ.

Zdjęcie: Larina Marina/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy