Udostępnij

Rząd zapowiada 1 mld złotych na fotowoltaikę. Kto i ile zyska na programie „Mój Prąd”?

24.07.2019

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie rządowego programu „Mój Prąd”. Na wsparcie fotowoltaiki przewidziano 1 miliard złotych, jednak zgarnąć będzie można maksymalnie 5 tys. złotych. Pieniądze mają więc trafić do co najmniej 200 tys. domostw, ale dopiero po realizacji inwestycji z własnych środków.

Program „Mój Prąd” został przedstawiony podczas wspólnej konferencji premiera i ministrów środowiska oraz energii. Głównym jego celem ma być zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikro-źródeł fotowoltaicznych, a więc w ramach indywidualnych instalacji przydomowych, których moc waha się między 2 a 10 kW.

Na wsparcie przewidziano 1 miliard złotych. Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” może wynieś maksymalnie 5 tys. złotych, przy czym wsparcie może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów inwestycji.

„Wsparcie znaczące”

Obecnie ceny paneli fotowoltaicznych (w przeliczeniu na wytwarzaną przez nie energię) wahają się między 4 a 6 tys. złotych za 1 kW. Po wtorkowej konferencji nie brak więc komentarzy, że program może uatrakcyjnić inwestycję w fotowoltaikę, która z reguły wiąże się z większymi wydatkami niż 10 tys. złotych. A tylko przy takiej kwocie rządowe wsparcie pokryje 50 proc. inwestycji.

W przypadku nieco większego przedsięwzięcia, obliczonego przykładowo na 3-5 kW, z programu pokryte zostanie jedynie 20 proc. kosztów inwestycji. „Taka instalacja kosztuje 15-18 tysięcy złotych, zatem 5 tysięcy to wsparcie bardzo znaczące” – mówił zresztą podczas konferencji prasowej min. Krzysztof Tchórzewski.

Kto pierwszy, ten lepszy

Podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że o przyznaniu środków z programu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Za dystrybucję środków odpowiadać będzie NFOŚiGW, jednak szczegółowe procedury i harmonogram składania wniosków są jeszcze opracowywane.

Jak poinformowało Ministerstwo Energii, programem „Mój Prąd” mają być objęte przydomowe instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Inwestycja nie może być ukończona na dzień ogłoszenia konkursu (jego termin poznamy wkrótce), ale musi być ukończona w momencie składania wniosku o dofinansowanie.

Sam nabór wniosków ma natomiast trwać do wyczerpania środków. Oznacza to, że startując w wyścigu o wsparcie z NFOŚiGW należy brać pod uwagę, że nie otrzymamy dofinansowania. Stanie się tak w przypadku gdy wydana zostanie kwota 1 miliarda złotych, a strona rządowa nie zdecyduje o przeznaczeniu dodatkowych środków na ten cel.

Wiele zależy więc od zainteresowania, z jakim spotka się program, a także dalszej polityki rządu.

Rząd wieszczy sukces

Strona rządowa ma jednak nadzieję, że program pozytywnie wpłynie na ilość energii produkowaną w Polsce z fotowoltaiki.

Jak poinformowało Ministerstwo Energii, pod koniec 2018 roku w Polsce działało ponad 54 tys. mikro-instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 343 MW. Oznacza to wzrost o 87 proc. w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o aż 235 proc. względem końca roku 2016. Rekordowy był także pierwszy kwartał obecnego roku, w którym powstało 11 tys. nowych mikro-instalacji.

Rząd liczy, że program wspomoże dalszy rozwój fotowoltaiki, poprzez dofinansowanie dla kolejnych 200 tys. instalacji. „Dzięki realizacji programu 'Mój Prąd’ ilość energii wyprodukowanej ze wszystkich instalacji wyniesie ok. 1 TWh. W ten sposób unikniemy emisji 600-800 tys. ton CO2 rocznie” – zapewniał podczas konferencji prasowej min. Henryk Kowalczyk.

 

Zdjęcie: Shutterstock/only_kim

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.