Udostępnij

Wielka Brytania: Od końca XIX wieku 10 najgorętszych lat miało miejsce po roku 2002

31.07.2019

Brytyjskie rządowe biuro meteorologiczne Met Office opublikowało w środę raport na temat temperatur na Wyspach Brytyjskich między rokiem 1884 a 2018. Dziesięć najgorętszych lat miało miejsce po roku 2002. Badacze pracujący nad dokumentem zwracają uwagę na koncentrację cieplejszych lat w ostatnim dziesięcioleciach, co odróżnia je od chłodniejszego początku analizowanego okresu.

Raport zatytułowany „State of the UK Climate 2018” został opublikowany w środę na stronach Royal Meteorological Society. Przedstawiono w nim analizy dotyczące lat 1884-2018. A więc od momentu po tzw. pierwszej rewolucji przemysłowej, w którym trwała już tzw. druga rewolucja (związana m.in. z popularyzacją energii elektrycznej), do czasów współczesnych.

Co zapewne nie jest zaskoczeniem, dostrzeżono różnicę między chłodniejszym początkiem a cieplejszym końcem analizowanego okresu. Zwrócono również uwagę na kilkustopniową różnicę między średnią temperaturą roku najchłodniejszego oraz najcieplejszego.

„Warto zauważyć, że rok 1892 jest najzimniejszym rokiem w analizowanej serii, gdzie średnia temperatura wynosiła nieco ponad siedem stopni [Celsjusza]. Natomiast w 2014 roku, który był najcieplejszym rokiem w serii, średnia temperatura zbliżyła się do dziesięciu stopni Celsjusza” – powiedział dr Mark McCarthy, kierujący brytyjskim Met Office’s National Climate Information Centre.

 

Dziesięć najcieplejszych lat analizowanego okresu to (w kolejności): 2014, 2006, 2011, 2007, 2017, 2003, 2018, 2004, 2002 i 2005. Dziesięć najchłodniejszych lat to natomiast: 1892, 1888, 1885, 1963, 1919, 1886, 1917, 1909, 1887 oraz 1962.

#ShowYourStripes

Trudno nie dostrzec analogii między wykresem opublikowanym przez brytyjski Met Office a diagramami udostępnianymi w mediach społecznościowych pod tagiem #ShowYourStripes.  Akcja zapoczątkowana przed kilkoma miesiącami przez Eda Hawkinga, profesora nauk o klimacie na brytyjskim Reading University, zyskała rozgłos także między polskimi użytkownikami m.in. Facebooka i Twittera.

W ramach akcji, rozpoczętej od publikacji wykresu zmiany średnich temperatur na świecie, publikowane są dziś grafiki dotyczące także poszczególnych krajów świata.

 

Całość raportu Met Office opublikowano tutaj.

Źródło: metoffice.gov.uk, showyourstripes.info, Twitter

Grafika: showyourstripes.info

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.