Udostępnij

Porzucił w lesie kilkanaście tysięcy jaj, za utylizację zapłacimy my wszyscy. „Jajcarza” szuka Straż Leśna

02.08.2019

Wiele mówi się w ostatnim czasie o marnowaniu żywności – m.in. za sprawą procedowanej ustawy o jej przeciwdziałaniu – a także o zaśmiecaniu polskich lasów. Przypadek z województwa warmińsko-mazurskiego łączy obydwa problemy: w państwowym lesie w Nadleśnictwie Kudypy porzuconych zostało kilka palet z kilkunastoma tysiącami jaj. Za utylizację  zapłaci nadleśnictwo, a więc pośrednio my wszyscy. Sprawcy – nazwanego przez leśników „jajcarzem” – szuka Straż Leśna.

Kilkanaście tysięcy zepsutych jaj porzucił nieznany sprawca w lesie w Nadleśnictwie Kudypy, niedaleko Olsztyna – poinformowało w czwartek nadleśnictwo w mediach społecznościowych, a później na oficjalnej stronie internetowej.

Na znalezisko natrafił w czwartek jeden z leśniczych, pracujący w Leśnictwie Bobry. Na kilku ofoliowanych paletach znajdowało się kilkanaście tysięcy jaj, które najprawdopodobniej nie nadawały się do spożycia lub wykorzystania już w momencie porzucenia.

„Wiele już w lesie widzieliśmy, ale niektóre sytuacje wciąż nas zaskakują. Brakuje słów …” – napisali leśnicy w mediach społecznościowych.

Nad wykryciem sprawcy intensywnie pracuje Straż Leśna. Jaja zostały już zutylizowane, a związane z tym koszty poniesie Nadleśnictwo Kudypy.

Jak poinformowano w komunikacie, w ubiegłym roku Lasy Państwowe na utylizację porzuconych w lasach odpadów wydały 18 milionów złotych. To mniej więcej milion więcej niż rok wcześniej.

Strażnicy z województwa warmińsko-mazurskiego mają nadzieję, że właściciel jaj zostanie odnaleziony i pociągnięty do odpowiedzialności – w tym także do poniesienia kosztów za utylizację odpadów.

 

Źródła: kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl, FB/Nadlesnictwo Kudypy

Zdjęcie: Shutterstock/PhotoChowk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.