Udostępnij

Lipiec prawdopodobnie najcieplejszym miesiącem w historii ludzkości. Naukowcy: nie na długo

02.08.2019

Te niepokojące informacje podała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Dotyczą one pierwszych 29 dni ubiegłego miesiąca. 

Według naukowców po zsumowaniu danych z  31 dni może okazać się, że ubiegły miesiąc zrówna się pod względem temperatur z najcieplejszym dotychczas lipcem 2016. Możliwe też, że był nawet nieco cieplejszy. Naukowcy zwracają jednak uwagę na zasadniczą rożnicę pomiędzy 2016 a 2019 rokiem. Trzy lata temu za wysokie temperatury odpowiadał prąd El Nino. W tym roku zjawisko to nie wystąpiło.

– Oczywiście, lato zawsze bywało gorące. Ale nie tak wspominamy wakacje naszej młodości, nie w taki sposób wyglądały wakacje naszych dziadów. – skomentował doniesienia sekretarz generalny ONZ António Guterres. – Oznacza to, że lata od 2015 do 2019 roku mogą okazać się najgorętszym okresem w historii pomiarów. – mówił lider Narodów Zjednoczonych podczas konferencji prasowej.

Komentatorzy zwracają też uwagę na rekordy temperatur padające w kolejnych krajach. Zanotowano je w lipcu w wielu krajach świata. W Europie upały dały się we znaki przede wszystkim we Francji, Niemczech i krajach Beneluksu. Dramatyczne upały dotknęły również Chile czy Indie. Rekordy padły też za kołem podbiegunowym.

– Wzrost temperatur o 1,2 stopnia Celsjusza, który zanotowaliśmy w lipcu, daje się we znaki szczególnie na lądzie, który nagrzewa się szybciej niż oceany. Szczególnie ciężka jest sytuacja w wielkich miastach. Powstają tam wyspy ciepła, gdzie upał może być nawet o dwa do czterech razy bardziej uciążliwy niż światowa średnia. – napisał w oświadczeniu profesor Dann Mitchell z Uniwersytetu w Bristolu.

Według naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie lipcowe rekordy mogą niedługo zostać pobite. Na kolejny najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów będziemy czekać ich zdaniem najwyżej kilka lat. Uczeni nie pozostawiają wątpliwości. Seria dramatycznych wydarzeń z lipca jest związana z działaniami człowieka, które wpływają na podwyższanie się światowych temperatur.

– Pokazują to bezprecedensowe pożary w Arktyce zdarzające się drugi miesiąc z rzędu, dewastujące las niegdyś pochłaniający ogromne ilości dwutlenku węgla. To nie science fiction. To rzeczywistość zmian klimatu. Dzieje się to teraz, a sytuacja jedynie się pogorszy bez natychmiastowych działań. – komentuje Petteri Taalas, szef Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Zyn Chakrapong

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.