Udostępnij

Życie w pobliżu drzew to mniejsze ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym. Nawet o jedną trzecią

14.08.2019

O tym, że zdaniem naukowców obecność zieleni wokół nas wpływa korzystnie na zdrowie, w tym kondycję psychiczną, pisaliśmy wielokrotnie. Z opublikowanych niedawno wyników badań wynika, że najkorzystniejszą z form zieleni są otaczające nas drzewa. Pokrycie koronami drzew co najmniej 30 proc. terenu wokół miejsca zamieszkania przekładało się na mniejsze ryzyko problemów zdrowotnych wśród badanych – o ponad jedną trzecią.

Badaniem zostało objętych 47 tys. dorosłych mieszkańców miast, żyjących w Australii. Celem naukowców było sprawdzenie, jak życie wśród różnych typów zieleni – koron drzew, trawy i innej nisko położonej roślinności – przekłada się na stan zdrowia, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.

Na przestrzeni sześciu lat monitorowano, jak mieszkańcy sami postrzegają swój ogólny stan zdrowia (fizycznego), a także czy odczuwają oni lęki i stany depresyjne. Dane zostały następnie zestawione ze zdjęciami satelitarnymi wokół miejsc zamieszkiwanych przez badanych. Rezultaty opublikowano w czasopiśmie „Public Health”.

Dobroczynne towarzystwo drzew

Główny wniosek, jaki płynie z przeprowadzonych badań, dotyczy przewagi drzew nad innymi formami roślinności, jeśli chodzi o dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie.

W przypadku badanych pokrycie drzewami przynajmniej 30 proc. zamieszkiwanych przez nich okolicy wiązało się ze spadkiem ryzyka dolegliwości psychicznych o 31 proc., a także spadkiem ryzyka pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia (fizycznego) o 33 procent.

Co ciekawe, nie zaobserwowano istotnego związku między występowaniem innych typów zieleni (traw i innej nisko położonej roślinności) a stanem zdrowia badanych.

Niektórzy – jak np. mieszkańcy Japonii – dobroczynny wpływ drzew na zdrowie odkryli już wcześniej, bez wykorzystania w tym celu metody naukowej. Popularne są tam tzw. kąpiele leśne (zwane shinrin-yoku). Zdaniem praktykujących je Japończyków oddziałują one korzystnie zarówno na ciało, jak i ducha. Ich intuicje zdają się potwierdzać te, a także wcześniejsze badania naukowe. [Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

 

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Andrey Yurlov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.