Udostępnij

Zmapowano globalne emisje dwutlenku siarki. Problem również na terenie Polski

20.08.2019

Greenpeace przyjrzało się antropogenicznym emisjom zanieczyszczeń w postaci dwutlenku siarki (SO2), emitowanym przede wszystkim przez zakłady przemysłowe i elektrownie węglowe. Autorzy raportu wskazali główne źródła zanieczyszczeń, a także opracowali interaktywną mapę, na której można przyjrzeć się ich zasięgom. Uwzględniono także zanieczyszczenia na terytorium Polski.

Z raportu wynika, że najwięcej antropogenicznych emisji SO2 pochodzi z terytorium Indii, które odpowiadają za około 15 proc. globalnych zanieczyszczeń. Za nimi uplasowały się Rosja oraz Chiny, jednak to w Federacji Rosyjskiej znajduje się największe pojedyncze źródło emisji dwutlenku siarki – kompleks huty Norilsk, położony w azjatyckiej części kraju. Inne ośrodki znajdujące się w czołówce to ośrodki przemysłowe Kriel w Republice Południowej Afryki i Zagroz w Iranie.

W europejskiej czołówce rankingu państw znalazły się natomiast Ukraina, Serbia i Bułgaria. Polskę umieszczono poza podium, jednak na mapie uwzględniono kilka polskich ośrodków, m.in. Bełchatów.

Na bliskim wschodzie niechlubnie wyróżnia się Arabia Saudyjska, natomiast w regionie Australii i Oceanii najbardziej dostało się największej z byłych brytyjskich kolonii. Zdaniem Greenpeace w Australii nie obowiązują przepisy, które – na wzór UE i USA – służyłyby ograniczeniu emisji dwutlenku siarki.

Mapa zanieczyszczeń

„Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz, jest największym źródłem emisji SO2, powodując katastrofalne zanieczyszczenie powietrza i przedwczesne zgony. Czysta energia może zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach zdrowia i ocalić tysiące istnień ludzkich każdego roku. Zasadnicze znaczenie ma to, żeby rządy szybko odchodziły od paliw kopalnych i ustanawiały surowsze normy emisji, przechodząc na zrównoważone alternatywy” – powiedział Lauri Myllyvirta z Greenpeace Nordic.

Na postawie zdjęć satelitarnych, których źródłem było NASA, zespól Greenpeace opracował interaktywną mapę. Zaniesione zostały na nie główne źródła zanieczyszczeń, wskazanych przez autorów raportu, a także zasięg pochodzących z nich zanieczyszczeń. Z mapą można zapoznać się poniżej, a także w ramach serwisu Google Maps.

Wspólne rozwiązanie

Autorzy raportu zwrócili również uwagę, że znaczna liczba zakładów stanowi źródło zarówno zanieczyszczeń powietrza, jak i niekorzystnych dla klimatu emisji gazów cieplarnianych.

„Zanieczyszczenie powietrza i sytuacja klimatyczna mają takie same rozwiązanie. Rządy na całym świecie są winne obywatelom zaprzestanie inwestowania w paliwa kopalne i przejście na bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone źródła energii” – skomentował Sunil Dahiya z Greenpeace East Asia.

 

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Źródło: Greenpeace International

Zdjęcie: Shutterstock/GUNMANPHOTO

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.