Udostępnij

Z powodu Amazonii Francja i Irlandia chcą zablokować ważny dla Brazylii traktat handlowy #ActForAmazonia

23.08.2019

Pytaliście, jak można #ActForAmazonia. Wygląda na to, że prezydent Francji Emmanuel Macron i taoiseach Irlandii Leo Varadkar znaleźli sposób. Oba kraje chcą zablokować umowę handlową Unii Europejskiej z Mercosur, która jest ważna dla Brazylii. Potrzebują jednak sojuszników, by stworzyć blok państw zdolny do zablokowania ratyfikacji traktatu.

I nie ma żadnego powodu, by w tym bloku nie mogła znaleźć się Polska.

„Guardian” donosi właśnie na jedynce, że Francja i Irlandia zapowiedziały, że z powodu tego, jak rząd Jaira Bolsonaro zachowuje się w Amazonii, będą się starać zablokować ratyfikację traktatu handlowego Unii Europejskiej z krajami Mercosur. Ten jest istotny dla Brazylii między innymi dlatego, że ma ułatwić handel mięsem pomiędzy krajami Ameryki Łacińskiej i Unii Europejskiej. Wspólnota jest także największym zagranicznym inwestorem w regionie – w 2017 roku inwestycje należących do niej krajów w strefie Mercosur oszacowano na 381 miliardów euro.

To powoduje, że zablokowanie umowy, którą podpisano w ubiegłym roku po 20 latach negocjacji, ale która wciąż oczekuje na ratyfikację, byłoby dużym ciosem dla Brazylii. I Francja oraz Irlandia chcą wykorzystać to jako metodę nacisku na Jaira Bolsonaro i zmuszenia go do zmiany polityki względem Puszczy Amazońskiej. – Decyzje oraz komentarze Brazylijczyków pokazują, że prezydent Bolsonaro nie zamierza respektować swoich zobowiązań odnośnie klimatu i ochrony różnorodności biologicznej. – mówił Emmanuel Macron w rozmowie z agencją informacyjną AFP.

Podobne deklaracje składają Irlandczycy, a Leo Varadkar wystosował oficjalnę notę, w której zadeklarował, że nie ma możliwości, by jego kraj ratyfikował umowę z Mercosur, jeżeli Brazylia nie przestrzega zobowiązań dotyczących ochrony środowiska. Napisał, że „jest bardzo zaniepokojony rekordowym tempem destrukcji lasów Amazonii.” Dodał, że podejmowane przez Jaira Bolsonaro próby zrzucenia winy na organizacje pozarządowe są „orwellowskie”.

By zrealizować swoje groźby Francja i Irlandia będą musiały zbudować w Unii Europejskiej koalicję zdolną zablokować ratyfikację umowy. Przemawiają za tym nie tylko względy środowiskowa, ale też interes unijnych rolników.

Fot. Protest przeciwko podpisaniu umowy handlowej z Mercosur. Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.