Udostępnij

Już od 1 września całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To pierwsze takie miasto w Polsce

30.08.2019

Już od niedzieli na terenie całego Krakowa obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Miasto deklaruje, że jest gotowe, dlatego zakaz nie okaże się fikcją: na zbliżający się sezon grzewczy przygotowano plan, w ramach którego zrealizowanych zostanie 4,5 tysiąca kontroli. Warto wiedzieć, kogo i czego dokładnie dotyczy zakaz, ponieważ za jego złamanie grozić mają mandaty, a w przypadku ich nieprzyjęcia – grzywna.

Od 1 lipca 2017 roku na terenie Krakowa obowiązywały przepisy zakazujące stosowania paliw złej jakości. Był to jednak jedynie okres przejściowy i zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego od 1 września obowiązywać będzie całkowity zakaz spalania węgla oraz drewna.

Wspomniana uchwała została przyjęta w trosce o jakość powietrza na terenie miasta i obowiązuje wszystkich na terenie miasta Krakowa. Jest to pierwsze tak daleko idące rozwiązanie antysmogowe w Polsce. W marcu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jest ona zgodna z prawem, wobec tego wchodzi w życie 1 września.

Czego dotyczy uchwała?

Jako akt prawa miejscowego uchwała antysmogowa obowiązuje wszystkich – nie tylko właścicieli budynków mieszkalnych, ale i budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych. Zabronione będzie również spalanie węgla i drewna w przydomowych grillach, jeśli są one usytuowane na stałe (dopuszczone pozostanie tylko grillowanie w urządzeniach przenośnych).

W przypadku wspomnianych lokali gastronomicznych szansę na obejście zakazu mają jedynie właściciele piecy wykorzystywanych w gastronomii, przygotowanych do obsługi powyżej 500 osób na dobę. Urządzenia te wymagają jednak zgłoszenia odpowiednim organom ochrony środowiska i dopiero po ich akceptacji będą mogły działać legalnie.

W pozostałych przypadkach dopuszczone pozostaną  jedynie paliwa gazowe, tj. gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany (w tym skroplony gaz ziemny), propan–butan, biogaz rolniczy lub inne rodzaje gazu palnego, a także lekki olej opałowy. Alternatywą wobec węgla i drewna są również: ciepło sieciowe, energia elektryczna, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

W miasto ruszą kontrole

Jak zapowiada oficjalnie miasto, w związku z wejściem w życie uchwały przygotowany został plan, w ramach którego przeprowadzona zostanie seria kontroli palenisk. W sezonie grzewczym 2019/2020 urzędnicy Wydziału ds. Jakości Powietrza, strażnicy miejscy oraz inspektorzy WIOŚ dokonają ok. 4,5 tys. kontroli na terenie miasta, w czym pomagać im będą m.in. drony, kamery termowizyjne oraz monitory pyłu zawieszonego.

Osobom niestosującym się do zapisów wchodzącej w życie uchwały grożą mandaty od 20 do 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu i rozpatrywania sprawy przez sąd możliwe jest ukaranie grzywną w wysokości nawet 5 tys. złotych. Miasto w oficjalnych komunikatach podkreśla jednak, że wysokość mandatu za każdym razem będzie zależeć od indywidualnych czynników, z uwzględnieniem m.in. kwestii socjalnych, prawnych, czy technicznych.

Kopciuchy znikają od lat

Jak wskazują władze Krakowa, pozostało ok. 4 tysięcy kotłów niespełniających zapisów uchwały antysmogowej. Ilość ta może wydawać się trudna do wyeliminowania, jednak miasto podkreśla, że od 1995 roku wyeliminowano ok. 45 tys. tego typu urządzeń, z czego w latach 2012-2019 – 25 tysięcy.

Dlaczego więc w mieście pozostało 4 tysiące „kopciuchów”, mimo iż treść zapisów przyjętej uchwały była znana od ponad 3 lat? Miasto w oparciu o monitoring sytuacji wskazuje na kilka zasadniczych przyczyn: problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowania spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości, nieuregulowany stan prawny nieruchomości, budynki do wyburzenia pod inwestycje.

Zdarzają się także przypadki braku zainteresowania wymianą, według miasta w przypadku ok. 1000 budynków.

 

Zdjęcie: Shutterstock/fotohuta

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.