Udostępnij

Największą elektrownię wiatrową w Afryce otwarto w Kenii. Zasili nawet 13 proc. kraju

06.09.2019

Elektrownia wiatrowa uruchomiona w Kenii jest w stanie wyprodukować 310 MW energii, tym samym zaspokajając nawet 13 proc. zapotrzebowania kraju. Władze deklarują, że jest to krok w stronę całkowitego odejścia od paliw kopalnych w energetyce kraju.

Elektrownia „Lake Turkana Wind Power”, bo tak nazwano przedsięwzięcie, została oficjalnie zainaugurowana przez prezydenta Uhuru Kenyatta pod koniec lipca. Składająca się z 365 turbin wiatrowych inwestycja wzmocni energetykę kraju, zapewniając (przy odpowiednich warunkach) nawet 13 proc. potrzebnej energii.

W przemówieniu Kenyatta powiedział, że Kenia jest światowym liderem, jeśli chodzi o energię odnawialną. I trudno nie przyznać mu racji. Obecnie aż 70 proc. energii elektrycznej w tym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych – m.in. wody, wiatru, a także geotermii.

Według ambitnych zapowiedzi prezydenta do końca 2020 roku energetyka kraju miałaby być całkowicie „zielona”, a więc uniezależniona od paliw kopalnych.

Warto wiedzieć: Produkcja energii elektrycznej w kraju jest jednak relatywnie niska: wynosi ok. 2600 MW (czyli mniej więcej połowę tego, ile produkować może polska elektrownia w Bełchatowie), podczas gdy w kraju żyje blisko 50 milionów osób. Rozwój energetyki musi więc opierać się nie tylko na zastępowaniu źródeł nieodnawialnych, ale i zapewnieniu energii elektrycznej dla nowych odbiorców, w tym rozwijającej się gospodarki.

!

Tak prezentuje się elektrownia, której wielkością chwalą się członkowie administracji państwowej:

 

Źródła: Twitter, weforum.org

Zdjęcie: Shutterstock/zhengzaishuru

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.