Udostępnij

Skawina protestuje i zapowiada blokadę zakładu Valeo

26.09.2019

Skawina po raz kolejny zaprotestowała przeciwko smogowi. W podkrakowskim miasteczku do zanieczyszczenia bardzo mocno dokładają się zakłady przemysłowe. Jednym z nich jest produkująca części samochodowe firma Valeo.

Czwartkowy protest był jedynie ostrzeżeniem. Jego organizatorzy twierdzą, że ostatecznie mogą zdecydować się nawet na blokadę w budynkach Valeo. Teraz upomnieli się o czyste powietrze zatrzymując ruch na jednej z najważniejszych tras wlotowych do Krakowa, przechodzącej właśnie przez Skawinę i biegnącej niedaleko zanieczyszczającego zakładu. Na ulicę wyszli o siódmej rano – czyli w godzinach największego szczytu. Przez to na ulicy Krakowskiej pojawił się ogromny korek.

Mieszkańcy, zmobilizowani przez Skawiński Alarm Smogowy, domagali się przede wszystkim dokładnego zbadania substancji wydostających się do atmosfery z kominów Valeo. Obiecały to władze, które na razie nie spełniły swojego przyrzeczenia. Wśród postulatów pojawiło się tez żądanie hermetyzacji zakładu – czyli użycia w nim instalacji zapobiegających wydostawanie się poza jego mury potencjalnie szkodliwych, a na pewno cuchnących oparów. Jeśli to się nie uda, Alarm wzywa Valeo do zaprzestania produkcji do czasu, gdy upora się z tym problemem.  Na transparentach widać było również hasła nawołujące do działania Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

– WIOŚ kosztuje nas rocznie kilkanaście milionów złotych. Zajmuje się sprawdzaniem dokumentów. Za to na kontrole firm nie ma pieniędzy. – słychać było z megafonów.

Urząd Miasta razem ze Skawińskim Alarmem Smogowym podpisał w zeszłym roku porozumienie z Valeo. Określa ono działania, jakie powinna podjąć firma w sprawie poprawy jakości powietrza w Skawinie. Wyznacza też konkretne daty wprowadzenia ulepszeń w zakładzie. Alarm zarzuca burmistrzowi Norbertowi Rzepisko niedopilnowania terminów wymienionych w dokumencie. Chodzi między innymi właśnie o hermetyzację, którą Valeo obiecało dokończyć do września 2018 roku. Włodarz miasta zwrócił się z kolei w tej sprawie do minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, prosząc o interwencję. Ta poinformowała o problemie francuskiego ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire’a.

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.