Udostępnij

Ujawnienie zanieczyszczenia łamie… tajemnicę państwową. Turecki badacz skazany na 15 miesięcy więzienia

04.10.2019

Przypadek naukowca z Turcji pokazuje, że nie wszędzie o wynikach badań naukowych można mówić otwarcie, szczególnie gdy ich wyniki w złym świetle pokazują zakłady przemysłowe. Za ujawnienie informacji dotyczących zanieczyszczenia gleby, wody i żywności, spowodowanych najprawdopodobniej przez lokalny przemysł, tamtejszy sąd skazał go na 15 miesięcy pozbawienia wolności. Informacje te bowiem… naruszają tajemnicę państwową. Wyrok zapadł w zawieszeniu, a badacz złożył już od niego odwołanie.

Dr Bülent Şık to naukowiec, który wraz z innymi badaczami na zlecenie tureckiego ministerstwa zdrowia przyglądał się zanieczyszczeniom gleby, żywności i wody w zachodnim regionie kraju, gdzie notuje się ponadprzeciętną liczbę zachorowań na nowotwory. Jak relacjonuje portal Science Magazine, związany z prestiżowym czasopismem „Science”, w wielu próbkach wykryto niebezpieczne poziomy pestycydów, metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wodę w niektórych miejscach uznano za niezdatną do picia ze względu na zanieczyszczenie ołowiem, aluminium, chromem i arsenem.

Jak podaje Amnesty International, która wzięła naukowca w obronę, dr Şık liczył na to, że w oparciu o wyniki badań władze zajmą się problemem zanieczyszczeń. Tak jednak się nie stało.  Po trzech latach od zakończenia ministerialnego projektu badacz postanowił więc wziąć sprawy w swoje ręce i sam ogłosić światu rezultaty, za pośrednictwem lokalnej gazety Cumhuriyet. 

I formalnie to za to został skazany, co określono mianem ujawnienia informacji niejawnych. Amnesty International w wydanym oświadczeniu wzywa jednak władze, by zamiast ścigać naukowca zajęła się rozwiązaniem problemu. W mediach społecznościowych nie brak głosów w podobnym tonie, według których de facto naukowiec został skazany za pokazanie niewygodnych faktów.

W social mediach wciąż prężnie działa sam dr Şık, który odwołał się od wyroku i czeka na ponowny proces. Między innymi na Twitterze dzieli się on artykułami i postami na swój temat, a także nadal  nagłaśnia lokalne problemy środowiskowe. Wsparcie dla naukowca wyrazili koledzy z innych państw, m.in. z włoskiego Collegium Ramazzini.

 

Źródła: Amnesty Int.,  Science Magazine, Twitter, Collegium Ramazzini

Zdjęcie: Shutterstock/Yasemin Yurtman Candemir

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.