Udostępnij

Świdnica bierze się za smog, stawia na rowery i „Zielony Ład”

08.10.2019

Nowe kilometry dróg rowerowych poza miasto, wymiana pieców, odnowa parków. To według prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej składa się na „Świdnicki Zielony Ład”. Założenia swojego planu dla ekologii Moskal-Słaniewska przedstawiła podczas konferencji „Solidarność Klimatyczna XXI wieku” w Gdańsku, która odbyła się pod patronatem Smoglabu. Niestety Świdnica – jak i wiele innych miast – jest również miejscem zażartej dyskusji między mieszkańcami a władzą. W przypadku dolnośląskiego miasta tematem tego sporu są drzewa.

– Razem z moimi współpracownikami podsumowałam nasze działania dla środowiska. Okazało się, że można podsumować je w spójnym programie. – mówi prezydent Świdnicy – Nazwaliśmy go właśnie Świdnickim Zielonym Ładem – dodaje Moskal-Słaniewska. Jak przyznaje, miasto chce dostosować się do czasów przełomu w myśleniu o ekologii.

– Mamy więc ogromne ruchy i polityki światowe. Ale nie uda się ich zrealizować, jeśli nie włączymy do tego polityk lokalnych – podkreśla pani prezydent.

Jak wygląda realizacja „Zielonego Ładu” w Świdnicy? Pierwszym punktem jest wymiana pieców, które nadal często są w mieście opalane węglem i drewnem. Duża część mieszkańców Świdnicy mieszka w starych, poniemieckich domach i kamienicach.

– W 2016 roku uruchomiliśmy dopłaty do wymiany nieekologicznych pieców z programu Kawka. Pierwotnie miało chodzić o 500 palenisk w kilkudziesięciu budynkach. Końcowo udało się nam zlikwidować 700 kotłów. Miastu udało się pozyskać około 20 milionów złotych. – mówi Moskal-Słaniewska. Władze Świdnicy doszły z siecią ciepłowniczą do centrum miasta, newralgicznego jeśli chodzi o smog. Prezydent miasta cieszy się, że mieszkańcy przekonują się do gazu jako źródła ciepła, choć wcześniej miewali wątpliwości. Niektórzy bali się, że koszty znacząco wzrosną, co w większości przypadków się nie sprawdziło.

Władze nie chcą też czekać na rządową pomoc w programie „Czyste Powietrze”.  Zamiast tego biorą sprawy w swoje ręce. Świdnica, razem z innymi miastami aglomeracji wałbrzyskiej, wystąpiła o środki na ekologiczne źródła ogrzewania. Dzięki temu znad kolejnych 200 kominów może zniknąć toksyczny dym.

Miasto poza tym zachęca mieszkańców do przesiadki na rowery. Jak chwali się Moskal-Słaniewska, chodzi o całą sieć dróg rowerowych, które służyć mają nie tylko rekreacji – jak bywa w mniejszych i średnich miastach. Korzystają z tego również okoliczne miejscowości, które również są połączone z miastem ścieżkami dla jednośladów. Do tej pory miasto wraz z gminą tworzoną przez okoliczne wsie zbudowało kilkanaście kilometrów nowych tras.

Jednak i w Świdnicy nie brakuje sporów dotyczących ekologii. Pani prezydent chwali się rewitalizacjami dużych parków – dwoma ukończonymi, trzecią planowaną. W jej ramach zaplanowano usunięcie około 300 drzew. Według władz miasta to konieczne. Według działaczy ekologicznych konieczna jest wycinka jest wskazana w przypadku o wiele mniejszej ich liczby. Spór trwa, a działacze wzywają Moskal-Słaniewką do debaty na temat przyszłości jednego z największych parków Świdnicy. Pani prezydent odpiera zarzuty mówiąc, że młode drzewa też są potrzebne – by służyć przyszłym pokoleniom

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Syergey Dzyuba

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.