Udostępnij

Plastikowe patyczki higieniczne zakazane w Szkocji. Nie będą już zanieczyszczać wód

15.10.2019

W Szkocji zaczęły obowiązywać nowe przepisy, mające zapobiegać zanieczyszczaniu plastikiem brytyjskich rzek, a następnie mórz i oceanów. Władze kraju – póki co jedynego w Zjednoczonym Królestwie – zakazały produkcji oraz sprzedaży plastikowych patyczków higienicznych, wskazywanych jako jedno z najczęstszych form zanieczyszczenia plastikiem.

Zakaz został przegłosowany przed miesiącem w szkockim parlamencie, czyniąc Szkocję prekursorem w walce z plastikiem. W pozostałych częściach Wielkiej Brytanii podobny zakaz, obejmujący również plastikowe mieszadełka do kawy oraz słomki, wchodzi bowiem dopiero w przyszłym roku.

Wprowadzone rozwiązanie chwali strona rządowa, a także działające w Szkocji organizacji proekologiczne. „Jestem dumna, że ​​rząd Szkocji stał się pierwszą administracją Wielkiej Brytanii, która wprowadziła zakaz wacików bawełnianych z plastikowymi 'łodygami’ – powiedziała szkocka minister środowiska, Roseanna Cunningham, cytowana przez portal PackagingNews.

„[Plastikowe patyczki] są szczególnie szkodliwe dla dzikiej fauny i flory. Znaleziono je u naszych rodzimych ptaków oraz w jelitach żółwi. Możesz sobie wyobrazić, jakie szkody mogą wyrządzić” – mówi Heather McFarlane ze szkockiej organizacji ekologicznej Fidra, cytowana przez BBC. Podobnego zdania jest Lang Banks, lider szkockiego WWF: „Patyczki są jedną z najbardziej rozpowszechnionych form zanieczyszczenia mórz [plastikiem], dlatego zakaz jest bardzo pożądanym krokiem. Mamy nadzieję, że rozwiązanie będą naśladować inne kraje.”

Wprowadzone regulacje zostały zaakceptowane przez działające w szkocji firmy. Jak podają media na Wyspach, producenci tacy jak Unilever, i Johnson & Johnson zastąpili plastikowe „łodygi” biodegradowalnymi odpowiednikami. Część firm zapowiada natomiast, że do wycofania produktów plastikowych dojdzie w najbliższym czasie.

 

Zdjęcie: Shutterstock/gn fotografie

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.