Udostępnij

Odejście od węgla w energetyce prowadzi do oszczędności wody

25.10.2019

O odejściu od węgla w energetyce mówi się wiele, zwykle w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. Badacze z amerykańskiego Duke University wskazują jednak na inną istotną zaletę: oszczędność wody. A tej w wielu krajach brakuje już współcześnie, nawet bez zaostrzenia skutków zmian klimatu, które prognozuje się w przypadku niezredukowania emisji. 

Naukowcy z Duke University przyjrzeli się zmianom w zużyciu wody, związanym z transformacją w amerykańskim sektorze energetycznym, a na celownik wzięli niezwykle cenny zasób, jakim jest… woda. Z badań wynika, że zmiany zachodzące w energetyce USA (przechodzenie od węgla w stronę wykorzystywania źródeł odnawialnych oraz gazu ziemnego) prowadzą do znaczącej oszczędności jej zasobów.

Co ciekawe, pod tym względem z węglem wygrywają nie tylko źródła odnawialne, ale także gaz. Chociaż wielkości zużycia związana z wydobyciem węgla i szczelinowaniem (w przypadku gazu) są podobne, to znaczące różnice występują w przypadku systemów chłodzenia. Z analiz wynika, że elektrownie zasilane gazem zużywają pod tym względem znacznie mniej wody. Jak zauważają badacze, kwestia ta jest o tyle znacząca, że obecnie 40 proc. poboru wody w USA służy właśnie energetyce – transformacja w tym obszarze (odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych i/lub gazu) mogłaby więc korzystnie wpłynąć na zaopatrzenie kraju w wodę.

„Na każdy megawat energii elektrycznej wytwarzanej przy użyciu gazu ziemnego zamiast węgla, ilość wody pobieranej z lokalnych rzek i wód gruntowych jest mniejsza o 10500 galonów, co odpowiada 100-dniowemu zaopatrzeniu w wodę typowego amerykańskiego gospodarstwa domowego” – powiedział  Andrew Kondash, który kierował projektem badawczym.

Badacze podkreślają jednak, że ze znacznie większą oszczędnością wody do czynienia mamy w przypadku energetyki opartej o źródła odnawialne. Z ich szacunków wynika, że zużycie wody przy produkcji energii z OZE odpowiada ok. 1-2 proc. poboru w przypadku energetyki węglowej i gazowej. Jest więc to rozwiązanie najkorzystniejsze nie tylko ze względu na emisje gazów cieplarnianych, ale i oszczędności wody.

Jak wynika z raportu, w 2015 roku gaz ziemny wyprzedził węgiel jako główne źródło energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych, przede wszystkim ze względu na wzrost poszukiwań gazu łupkowego. Według danych US Energy Information Administration (EIA) w 2018 roku  35,1 proc. energii elektrycznej w USA wytworzono spalając gaz ziemny,  27,4 proc. pochodziło z węgla, 6,5 proc. z energii wiatrowej, natomiast 2,3 proc. z energii słonecznej.

Oczywiście, należy pamiętać, że gaz ziemny również należy do paliw kopalnych, a jego spalanie niekorzystnie wpływa na klimat.

 

Dostęp do pełnych wyników badań można uzyskać tutaj.

Źródło: Duke University

Zdjęcie: Shutterstock/Katho Menden

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.