Udostępnij

W wiejskich szkołach będą uczyć o smogu. „Tam problem z zanieczyszczeniem jest największy”

25.10.2019

Co poradzić na wiejski smog? Najlepiej mówić o nim więcej w szkołach. Tak twierdzą osoby zaangażowane w europejski program „Clean air curriculum as a base for clean environment”. Dzięki niemu nauczyciele z 19 szkół w Polsce zyskali wiedzę i materiały potrzebne do nauczania o smogu. Był to jednak jedynie pilotaż akcji edukacyjnej, która pełną parą ruszy od nowego roku.

Finansowany z programu Erasmus+ program obejmie jednak nie tylko Polskę. Wezmą w nim udział uczniowie z czterech innych krajów: Czech, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii.

– W każdym z tych krajów specyfika problemu smogu jest trochę inna. – mówi Magdalena Kozłowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, jedna z organizatorek akcji w Polsce – O ile w państwach Europy Środkowo-Wschodniej chodzi przede wszystkim o smog z opalanymi paliwami stałymi kotłów, to w Hiszpanii na zanieczyszczenie powietrza składają się głównie dym z pożarów i kominków używanych w zimowych miesiącach. – wyjaśnia Kozłowska.

Jak podkreśla aktywistka, poziom wiedzy o smogu i jego przyczynach jest na wsi często o wiele niższy niż w miastach. Alarmy Smogowe działają głównie w największych metropoliach, a do mieszkańców niewielkich miejscowości trudniej jest dotrzeć.

– A dzieci często są w stanie przekazać wiedzę nabytą w szkole swoim rodzicom. Tak dzieje się również w sprawie zmian klimatu czy segregacji odpadów. – mówi Kozłowska. – Chcemy dotrzeć też do różnych grup wiekowych wśród uczniów. Wśród młodzieży uczącej się są przecież również 19-latkowie, którzy za kilka lat mogą zacząć myśleć o założeniu rodziny i budowie domu. Zależy nam na tym, by wybrali wtedy ekologiczne rozwiązania.

W ramach projektu powstaną między innymi konspekty zajęć, nauczyciele będą mogli skorzystać również z prezentacji multimedialnych czy filmików edukujących o smogu. Jeden z nich powstaje specjalnie z myślą o najmłodszych uczniach. To wszystko ma prowadzić do zwiększenia się świadomości zagrożenia smogiem wśród dzieci. Mają się one dowiedzieć, jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza, jak wpływa ono na zdrowie człowieka i w jaki sposób można z nim walczyć.

– Na wsiach temat ten jest traktowany po macoszemu. A przecież badania wskazują, że wbrew obiegowej opinii to właśnie w mniejszych miejscowościach smog truje najbardziej – komentuje Kozłowska.

Pilotaż akcji odbył się miedzy innymi w Byszycach, Olszanicy czy Dąbrowie Tarnowskiej. Aktywiści do końca grudnia będą dopracowywać materiały i plany lekcji, które większej liczbie szkół posłużą już w nowym roku.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Fyrmiu Rohyvare

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.