Udostępnij

Oprawcy zwierząt będą ścigani przez FBI. Kongresmeni niemal jednomyślnie za nowym prawem

28.10.2019

Amerykańscy kongresmeni przyjęli ustawę, na mocy której znęcanie się nad zwierzętami będzie przestępstwem federalnym, a więc w ten sam sposób traktowanym na terenie wszystkich stanów USA. Projekt, który swój początek miał w internetowej petycji, wsparli zarówno Demokraci, jak i Republikanie. Teraz dokument czeka na głosowanie senatorów, a następnie o jego losie zadecyduje prezydent Donald Trump.

Projekt ustawy pojawił się w Kongresie za sprawą Teda Deutcha i Verna Buchanana, politycznych rywali, którzy w ostatnich wyborach konkurowali o mandat z Florydy. Jednak to nie oni byli jej pomysłodawcami, lecz studentka, której internetową petycję podpisało niemal 730 tys. obywateli.

Wejście w życie przyjętej ponad podziałami ustawy – co komentatorzy oceniają jako wysoce prawdopodobne – zakończy sytuację, w której szczegółowo kwestię znęcania się nad zwierzętami regulował każdy stan z osobna. Do tej pory prawo federalne zabraniało zasadniczo jedynie tworzenia i dystrybucji drastycznych filmów, przedstawiających okrucieństwo wobec zwierząt. Same akty okrucieństwa, przynajmniej na gruncie prawa ogólnokrajowego, mogły pozostawać bezkarne.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, obywatele USA będą ścigani m.in. za podpalenie, uduszenie, utopienie, zmiażdżenie czy wykorzystywanie seksualne zwierząt. Za działania te grozić ma grzywna lub kara pozbawienia wolności do 7 lat. Wyjątki, jakie wprowadzono, dotyczą kwestii polowań, działań weterynaryjnych, a także ochrony życia ludzkiego oraz mienia.

„Głosowana dziś ustawa nie byłaby możliwa bez ciężkiej pracy zaangażowanych obrońców zwierząt, takich jak Sydney Helfand. Jej internetowa petycja wzywająca Kongres do przyjęcia #PACTAct zebrała poparcie ponad 730 tys. sygnatariuszy. Dziękujemy Ci Sydney za Twoje poświęcenie dla zwierząt!” – napisał na Twitterze wspomniany Ted Deutsch, który młodej aktywistce dziękował również z mównicy w Kongresie.

 

Ustawa spotkała się z szerokim wsparciem kongresmenów, po obydwu stronach politycznych podziałów. Teraz dokument czeka głosowanie w Senacie, a w przypadku pozytywnego wyniku trafi na biurko Donalda Trumpa.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Jer123

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.