Udostępnij

Program „Czyste Powietrze”. Demagog: Hennig-Kloska dwukrotnie zawyżyła dane

22.06.2026

Paulina Hennig–Kloska: Jeżeli chodzi o program „Czyste Powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie”, mimo burz politycznych, wielu problemów i trudności, które realnie w tym programie były do rozwiązania, w latach 2024–2025 poprawiliśmy efektywność energetyczną ponad 0,5 mln polskich domów. Dokładnie 556 828 domów zostało stermomodernizowanych – powiedziała szefowa resortu 18 czerwca w Sejmie. Demagog sprawdził, czy ta wypowiedź jest prawdziwa. 

Analiza w pigułce

  • Paulina Hennig-Kloska w rzeczywistości posłużyła się danymi za lata 2019–2025 – w tym okresie, w ramach programu „Czyste Powietrze”, poprawiono efektywność energetyczną 556 828 budynków. W latach 2024–2025 było to 210 457 budynków.
  • „Ciepłe Mieszkanie” to inny program, skierowany do budynków wielorodzinnych. W latach 2024–2025 pozwolił on na poprawę efektywności energetycznej 10 426 lokali mieszkalnych.
  • Efekty działania obydwu programów objęły więc znacznie mniej budynków niż podała ministra klimatu. Dlatego jej wypowiedź oceniamy na fałsz.

Program „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” to program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW). Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W ramach programu można otrzymać bezzwrotne dofinansowanie m.in. na wymianę tzw. kopciuchów, modernizację instalacji grzewczej, wymianę okien i drzwi, czy ocieplenie budynku. Pierwsze nabory do programu ruszyły w 2018 roku.

Programem uzupełniającym dla „Czystego Powietrza” jest program „Ciepłe Mieszkanie”, który umożliwia wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Nabór wniosków do programu rozpoczął się w 2022 roku.

Czasowe zawieszenie programu

W listopadzie 2024 roku program „Czyste Powietrze” został zawieszony na cztery miesiące. Jak tłumaczyło ministerstwo, powodem były wcześniejsze nadużycia nadużyć. W wyniku audytu, który przeprowadził NFOŚiGW, zidentyfikowano przypadki zawyżania rachunków za usługi i materiały, realizacji nieefektywnych inwestycji czy wymuszania udzielenia pełnomocnictwa.

Zreformowany program ruszył z powrotem w marcu 2025. W nowej edycji znacznie spadła liczba składanych wniosków, czemu poświęciliśmy osobną analizę.

O tym programie i przejściowych problemach z jego realizacją mówiła 18 czerwca w Sejmie ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska. Wtedy to na wniosek własnego klubu parlamentarnego, przedstawiła informację w sprawie programów służących poprawie efektywności energetycznej. Szefowa resortu, jak sama wyraziła, chciała przy tej okazji „pochwalić się kilkoma liczbami”.

Efekty 

W skali całego okresu funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”, a więc od 19.09.2018 roku do 12.06.2026 roku złożono 1 102 349 wniosków i podpisano 968 841 umów o dotacje. Wypłacono 21 728 092 867 zł w ramach dofinansowania.

Od początku nowej edycji programu jest to 67 910 wniosków, 51 310 umów i 613 499 158 zł wypłaconego dofinansowania. 

W latach 2019-2025 poprawiono efektywność energetyczną 556 828 budynków, w tym najwięcej w 2023 roku (124 342). Liczba, którą podała ministra klimatu w Sejmie, nie dotyczy zatem la 2024–2025. W okresie o którym mówiła Paulina Hennig-Kloska poprawiono efektywność energetyczną 210 457 budynków.

Jeśli chodzi o wspomniany program „Ciepłe Mieszkanie”, na podstawie sprawozdań z działalności NFOŚiGW z lat 2023-2025 obliczyliśmy, że poprawiono efektywność energetyczną 10 586 lokali mieszkalnych. W ostatnich dwóch latach było to 10 426. W sprawozdaniu z 2022 roku, gdy uruchomiono ten program, nie wspomniano o jego efektach, a jedynie o pierwszych wypłatach.

Minister przypisała sobie zasługi poprzedników

Dodatkowo moglibyśmy się pochylić nad słowem „stermomodernizowanych”, którego użyła ministra. Wielki Słownik Języka Polskiego definiuje to pojęcie jako „ogół prac, które zmniejszają straty ciepła w budynku”. Zgodnie z definicją prawną, może być to np. ocieplenie lub uszczelnienie budynku, a także zamiana źródeł energii na odnawialne. 

Wyżej przedstawione liczby dotyczą z kolei poprawy efektywności energetycznej. Termomodernizacja jest jednym z możliwych środków poprawy efektywności energetycznej, ale nie jedynym. W programie „Czyste Powietrze” przede wszystkim chodzi o wymianę źródeł ciepła, w tym także na bardziej efektywne piece na paliwa stałe.

Tak czy inaczej, Paulina Hennig-Kloska, chwaląc się wysokimi liczbami w Sejmie, przypisała sobie w dużej mierze efekty działań swoich poprzedników. Rzeczywista liczba budynków, których efektywność energetyczną poprawiono w ostatnich dwóch latach, jest mniejsza niż podane 0,5 mln. 

Warto odnotować, że fałszywą informację o 556 828 domów, które rzekomo przeszły termomodernizację w latach 2024-2025, podała Polska Agencja Prasowa. Liczymy, że wkrótce na jej stronie pojawi się przynajmniej dopisek wyjaśniający, że ministra klimatu się myliła.

Artykuł powstał w ramach współpracy Stowarzyszenia Demagog ze SmogLabem. Naszym wspólnym celem jest zapewnienie dostępu do rzetelnej informacji na temat jakości powietrza, zmiany klimatu, ochrony środowiska oraz ochrony zdrowia w Polsce i na świecie. SmogLab nie ingeruje w treść materiałów publikowanych w ramach tej współpracy.

Zdjęcie tytułowe: MKiŚ

Autor

Demagog.pl

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Zastępczyni redaktora naczelnego SmogLabu. Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Z portalem związana od 2021 roku. Wcześniej redaktorka Odpowiedzialnego Inwestora. Pisze głownie o zdrowiu, żywności, lasach, gospodarce odpadami i zielonych inwestycjach.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Współzałożyciel SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.