Udostępnij

Rada Wenecji Euganejskiej zalana po tym, jak politycy odrzucili propozycje walki z kryzysem klimatycznym

15.11.2019

Fale powodziowe uderzają w Wenecję, nie oszczędzając również instytucji publicznych. Powiązana ze zmianami klimatu fala uniemożliwiła działanie w budynku rady regionu Wenecji Euganejskiej (wł. Veneto). Co ciekawe, obradujące tam lokalne władze wcześniej odrzuciły kilka propozycji dotyczących przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.

Woda w pałacu Ferro Fini, leżącym bezpośrednio nad cieśniną Canale Grande, pojawiła się w środę około 10:00 rano. Debatujący tam politycy dyskutowali wtedy o zmianach klimatu. Podczas obrad rada uchwaliła nowy budżet regionu na przyszły rok, odrzucając punkty zmierzające do ochrony klimatu. Zrobiła to głosami prawicowych ugrupowań: Ligi, Braci Włochów oraz Forza Italia. O zalaniu pomieszczeń pałacu doniósł jako pierwszy radny z ramienia partii Demokratów Andrea Zanoni.

„Pod wodą znalazły się dywany, meble, krzesła, gniazdka elektryczne i wiele urządzeń, w tym klimatyzatory. Przypływ osiągnął 1,87 metra. Fala ta powstała między innymi przez zmiany klimatu i podnoszenie się poziomu morza.” – opisywał sytuację wenecki radny.

Odrzucone przez Radę propozycje obejmowały miedzy innymi finansowanie odnawialnych źródeł energii, zakup ekologicznego taboru komunikacji zbiorowej i ograniczenie zużycia jednorazowego plastiku. Żadna z tych propozycji nie została ujęta w przegłosowanym w środę budżecie regionu.

Posiadająca większość koalicja odpowiada, że bierze sobie do serca przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu i od kilku lat poświęca sporą część budżetu na… walkę ze smogiem. Politycy prawicy komentowali podkreślali w mediach, że zanieczyszczenie powietrza jest „decydującym czynnikiem” w kontekście zmian klimatu. Jak twierdzą rządzący, poważnie podchodzą również do przeciwdziałania skutkom powodzi.

„Nie można powiedzieć, że nic nie robimy. Po powodziach w 2010 roku opracowaliśmy plan poprawy bezpieczeństwa hydrologicznego regionu opiewający na 2,6 miliona euro.” – ripostował przewodniczący Rady Roberto Cambietti w stacji CNN.

Przez powódź obrady zostały przeniesione do niedalekiego Wenecji Treviso. Najnowsze prognozy dla jednego z najpopularniejszych wśród turystów włoskich miast nie są optymistyczne. Synoptycy ostrzegają, że w ciągu najbliższych dni powódź może dotknąć nawet 70 procent jego powierzchni.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Yulia Grigoryeva

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.