Udostępnij

Polska powiatowa idzie w fotowoltaikę. Nowe panele zamontuje Ciechanów

26.11.2019

Między innymi Ciechanów skorzysta z nowej transzy środków na odnawialne źródła energii. Instalacje OZE pojawią się na dachach publicznych budynków i prywatnych domów.

Niedawno informowaliśmy o inwestycjach w panele słoneczne, na które stawia niewielka, podkrakowska Skawina. Z dopłat do instalacji solarnych skorzystają mieszkańcy miasta. Na energii ze słońca mają zaoszczędzić też koszalińskie wodociągi – dzięki niej rachunki za elektryczność mają kosztować firmę o pół miliona złotych mniej rocznie. Tym razem na „solary” stawia Przasnysz, gdzie panele pojawią się na dachach siedzib niektórych  z miejskich spółek i instytucji.

Chodzi o dziewięć budynków użyteczności publicznej, między innymi o trzy szkoły podstawowe, krytą pływalnię i Państwową Uczelnię Zawodową. Mini-elektrownie będą mieć moc 40 kilowatów, a zainstalowanie ich było możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu, które wyniesie ponad 3,2 miliona złotych.

Z tego samego źródła miasto chce dofinansować prywatne inwestycje w fotowoltaikę. Dotychczas takie wsparcie trafiło do 116 rodzin, teraz skorzystać mają kolejne. Na tym nie koniec, bo w ciechanowskich instytucjach miejskich mają pojawić się również pompy ciepła. Miasto zadba też o właścicieli samochodów elektrycznych, którzy będą mogli zasilić swoje baterie dzięki nowej ładowarce w centrum miasta.

Jest to szczególna inwestycja dla naszego miasta, zarówno ze względu na jej rodzaj, jak i skalę. Mocno wspieramy wszelkie rozwiązania proekologiczne, przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Inwestowanie w systemy OZE wpisuje się w innowacyjne, odpowiedzialne względem klimatu podejście. Inwestycja ta tym bardziej cieszy, że realizowana jest dzięki pieniądzom z zewnątrz –powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Z dofinansowania skorzystają również inne okoliczne gminy: Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo. Łącznie mogą skorzystać z 11 milionów złotych, które przeznaczą między innymi na sfinansowanie 555 instalacji wykorzystujących OZE w 444 gospodarstwach domowych.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Thongsuk Atiwannaku

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.