Udostępnij

Festiwale literackie ogłaszają deklarację ekologiczną. Będą bardziej przyjazne dla środowiska

25.11.2019

Koalicja Letnich Festiwali Literackich ogłosiła, że w przyszłym roku wszystkie wydarzenia będą przyjazne dla środowiska, a ich tematyka będzie obracała się wokół ekologii. ” Katastrofę ekologiczną uważamy za największe wyzwanie, przed jakim staje obecnie ludzkość” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Organizatorzy i organizatorki letnich festiwali literackich postanowili, że w centrum zainteresowania przyszłorocznych wydarzeń będzie ekologia. „Widzimy naszą rolę i odpowiedzialność w budowaniu świadomości ekologicznej wśród publiczności naszych wydarzeń. Organizujemy nasze festiwale, wierząc, że literatura pozwala lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy dziś, i lepiej wyobrazić sobie świat, w którym dopiero przyjdzie nam żyć. Chcemy, by był on jak najlepszy” – piszą we wspólnym oświadczeniu.

Swoje postanowienia zawarli w kilku punktach.

Deklarują, że tematyką wszystkich festiwali będzie środowisko, dbanie o naturę i klimat. Chcą kłaść nacisk na nieskoemisyjne środki transportu (czyli przede wszystkim komunikację zbiorową), którymi na wydarzenia będą przyjeżdżać zarówno uczestnicy, jak i zaproszeni autorzy oraz autorki.

Podczas festiwalowych spotkań i imprez nie będzie można już znaleźć jednorazowych plastików, które zostaną zastąpione przedmiotami wielokrotnego użytku i biodegradowalnymi zamiennikami. Drukowane ulotki i materiały będą z kolei zastępowane wersjami cyfrowymi. Organizatorzy deklarują także rezygnację z nadprodukcji gadżetów i materiałów poligraficznych, zwłaszcza takich, które nie podlegają przetworzeniu. „W druku pozostałych będziemy używać przyjaznych środowisku technologii. Zwrócimy uwagę na segregację odpadów. W strefach gastronomicznych ograniczymy marnowanie żywności” – piszą.

Obiecują, że rozwój festiwali nie będzie negatywnie wpływał na środowisko, w jakim są organizowane. Jak deklarują, ma on przebiegać „w harmonii ze specyfiką miejsc”, w których się odbywają.

Koalicja zawiązała się na wiosnę 2019 roku, tuż przed rozpoczęciem się sezonu festiwalowego. Ma być forum wymiany doświadczeń między organizatorami i organizatorkami wydarzeń literackich w całej Polsce. Na razie do grupy należą: Izabelińskie Spotkania z Książką, Festiwal Non-Ficion z Krakowa, Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Zakopiański Festiwal Literacki, Patrząc na Wschód z Budy Ruskiej, Literacki Sopot i MiedziankaFest.

Konkretne postanowienia poszczególnych festiwali mają być zaprezentowane na początku przyszłego roku.

Zdjęcie: Non-fiction. Festiwal reportażu/Facebook/fot. Maciej Zygmunt

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.