Udostępnij

Znaleźli martwego jelenia. W żołądku miał 7 kg śmieci – plastik, odpady i bokserki

27.11.2019

W jednym z parków narodowych na północy Tajlandii strażnicy znaleźli martwego jelenia, w którego żołądku znajdowało się aż 7 kilogramów odpadów, w tym m.in. worki foliowe. Urzędnicy uważają, że to przede wszystkim one doprowadziły do śmierci zwierzęcia.

Jak poinformował tajlandzki Departament Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin, w parku narodowym Khun Sathan (na północy kraju) znaleziony został martwy jeleń, w którego żołądku znajdowało się 7 kilogramów odpadów. Zwierzę miało ok. 10 lat i posiadało cechy świadczące o wygłodzeniu. Najprawdopodobniej zmarło kilka dni przed znalezieniem.

Sekcja zwłok wykazała, że w jego wnętrznościach znajdowały się m.in. plastikowe torebki, w tym worki na śmieci, opakowanie po kawie rozpuszczalnej, opakowania po przyprawach, fragmenty ręcznika, gumowych rękawiczek, a także para męskiej bielizny. Bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia – według tajlandzkich urzędników – była niedrożność układu pokarmowego, której sprzyjał dodatkowo jego wiek.

Jak wskazują dalekowschodnie media, m.in. hongkoński „The Standard”, mieszkańcy Tajlandii korzystają z plastikowych jednorazówek na potęgę – zużywając średnio 3 tys. różnej wielkości toreb rocznie.

W połączeniu z nieodpowiednią gospodarką odpadami w kraju skutkuje to zanieczyszczeniem na lądzie (jak w opisanym przypadku), ale i tym, że plastik (a także inne odpady) trafiają ostatecznie do oceanu. Według raportu Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment, którego ustalenia podaje BBC, ponad 50 proc. tworzyw sztucznych trafiających do światowych oceanów pochodzi z pięciu krajów: Chin, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu .

 

Zdjęcie pochodzi z mediów społecznościowych tajlandzkiego Departamentu Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.