Udostępnij

Niemy protest we wrocławskich centrach handlowych. „Black Friday” z Extinction Rebellion

29.11.2019

Z okazji „Black Friday” organizowany przez Extinction Rebellion Wrocław „Marsz Czerwonych Wdów” odwiedził dwie największe galerie handlowe Wrocławia:  Magnolia Park i Wroclavia. Jak podkreślają aktywiści i aktywistki XR, to właśnie konsumpcjonizm, potrzeba ciągłego wzbogacania się i nabywania kolejnych dóbr, wielkimi krokami prowadzi nas do katastrofy klimatycznej.

„Brygada Czerwonych Wdów” to grupa milczących mimów, którzy – z twarzami pomalowanymi na biało i ubrani w czerwień – demonstrują smutek, empatię i zrozumienie. Idą – jak deklarują – aby przypomnieć to, o czym często zapominamy – że jesteśmy połączeni z innymi istotami układem krwionośnym, że żyjemy na tej samej planecie i zależymy od siebie. Czerwień to znak pojednania – symbolizuje krew, którą dzielimy z innymi gatunkami. Performerzy idą ze współczuciem, głębokimi emocjami, intencją porozumienia z ludźmi, którzy zobaczą ich w przestrzeni publicznej. Nie używają słów, występ jest w pełni pantomimiczny.

Nie mamy na celu obwiniać nikogo indywidualnie. Chcemy pokazać naszą odpowiedzialność za szóste masowe wymieranie. Mamy tę krew na rękach. To nasz rozwój i nasza ekspansja zagroziły innym gatunkom. Idąc w tym pochodzie, myślę o ginących zwierzętach. Mniej o tym, że kończy się epoka dobrobytu, a zaczynają problemy, które dotykają też ludzi i niedługo będziemy mierzyć się z pogarszającymi warunkami życia, migracjami, głodem i wojnami. Doprowadziła nas do tego chęć bogacenia się, pogoń za dobrami i wzrostem.

– mówi Magdalena Krawczyk z Extinction Rebellion Wrocław.

Jak przekonują aktywiści XR, to właśnie przemysł modowy – zaraz po branży paliw kopalnych – jest najbardziej szkodliwym sektorem gospodarki.

A to dlatego, że z jednej strony produkcja ubrań bawełnianych wiąże się z ogromnym zużyciem wody, z drugiej natomiast do czynienia mamy z tkaninami syntetycznymi, składającymi się z trudno rozkładalnych włókien ropopochodnych. Masowa produkcja taniej odzieży to także emisje gazów cieplarnianych związane transportem.

Wraz z szokującymi promocjami i zwiększoną produkcją tanich ubrań – przekonują wrocławscy aktywiści XR -przelewana zostaje więc krew przyszłych pokoleń i miliardów istot, dzień w dzień wymierających dla ludzkiego zysku.

Więcej na temat ruchu Extinction Rebelllion, działającego również w Polsce, przeczytać można tutaj.

 

Źródło: XR Wrocław

Fot. Kamil Zwijacz (dzięki uprzejmości XR Wrocław)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.