Udostępnij

Południe Australii w ogniu, a Sydney w gęstym dymie. Powietrze „potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia”

10.12.2019

Australijski stan Nowa Południowa Walia od miesięcy zmaga się z powracającymi seriami pożarów. Trwająca wokół Sydney pożoga spowiła miasto dymem w takim stopniu, że lokalne służby ostrzegają przed zagrożeniem dla zdrowia, jakie nieść może z sobą „niespotykanie gęsty dym”.

W związku z pożarami buszu w australijskim stanie Nowa Południowa Walia największe miasto Australii w ostatnich dniach spowita jest gęstym dymem. Media społecznościowe zalewa fala zdjęć, których autorzy nie mogą nadziwić się obserwowanym widokom. Obrazy te niektóre media porównują z kadrami z filmów traktujących o (niezbyt optymistycznej wizji) przyszłości, takich jak Blade Runner czy Mad Max. I trudno się dziwić, skoro i lokalne służby określają sytuację jako „nadzwyczajną”, ostrzegając przy tym o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie dym ten może stanowić dla ludzkiego zdrowia.

„Nadzwyczajnie gęsty dym w połączeniu z wysokimi temperaturami w poszczególnych częściach stanu Nowa Południowa Walia i Australijskiego Terytorium Stołecznego tworzy warunki potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Upały wraz z porywistymi wiatrami tworzą również niebezpieczne warunki, jeśli chodzi o pożary buszu” – napisano w oficjalnych kanałach społecznościowych stanowego biura meteorologicznego.

We wtorek po południu departament zdrowia stanu Nowa Południowa Walia wydał natomiast oświadczenie, w którym wezwano do „podjęcia środków ostrożności w celu ochrony swojego zdrowia”.

„Departament zdrowia Nowej Południowej Walii przypomina, szczególnie osobom starszym oraz rodzicom i opiekunom małych dzieci, aby w miarę możliwości pozostali w domu, z zamkniętymi drzwiami i oknami, a także rezygnowali z zajęć na świeżym powietrzu” – powiedziała w oświadczeniu dr Kerry Chant, reprezentująca ministerstwo.

W związku z trawiącymi południe kraju pożarami odżywa również dyskusja na temat zmian klimatycznych, które przez klimatologów i meteorologów obwiniane są za wydłużanie się sezonu pożarów australijskiego buszu, który sam w sobie jest czymś naturalnym. Na długość  oraz intensywność tego sezonu – a w związku z tym i skalę zniszczeń związanych z ogniem – wpływ ma jednak również wzrost średnich temperatur na Ziemi, który dotyka także Australię.

Wobec tego pojawiają się głosy – przede wszystkim po stronie partii opozycyjnych – że Australia powinna silniej działać na rzecz ograniczenia swojego wpływ na klimat. Premier kraju, znany z raczej powściągliwego podejście do tej kwestii, publicznie deklaruje, że swoimi działania kraj nie zmieniłby wiele, ponieważ odpowiada za ok. 1,3 proc. globalnych emisji CO2. [Więcej na temat dyskusji na ten temat pisaliśmy tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Lite Speed Photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.