Duńskie ministerstwo energii chwali się planowaną inwestycją w turbiny wiatrowe, których łączna moc ma odpowiadać zapotrzebowaniu 10 milionów gospodarstw domowych. Projekt zostanie sfinansowany przez prywatne przedsiębiorstwa.
W liczącej około 6 milionów mieszkańców Danii powstanie jedna lub więcej sztucznych wysp, wokół których stanąć mają turbiny wiatrowe. Obecnie trwa poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji, jednak wiadomo już, że planowany koszt inwestycji równa się 200-300 miliardów koron duńskich (czyli, w przeliczeniu, 30-45 miliardów dolarów amerykańskich). Fundusze mają pochodzić od prywatnych inwestorów, którzy będą mogli włączyć się w projekt – poinformowało przed kilkoma dniami duńskie ministerstwo energii. Moc planowanej elektrowni ma wynosić 10 GW, co komentatorzy przeliczają na możliwość zaspokojenia potrzeb 10 milionów statystycznych europejskich gospodarstw domowych.
Podobne rozwiązanie, tj. wykorzystanie sztucznej wyspy jako części infrastruktury elektrowni, zapowiadano w ostatnich latach kilka. Jedna inwestycji, planowana przez międzynarodowe konsorcjum, ma stanąć na Morzu Północnym. Sztuczne wyspy – służące za miejsce dla infrastruktury związanej z przetwarzaniem energii, jak i bazę dla pracowników – mogą pozwolić na wykorzystanie miejsc dogodnych do wytwarzania energii, nawet jeśli znajdują się one z dala od „prawdziwego” lądu.
Póki co nie są znane szczegóły dotyczące duńskiej inwestycji – tak natomiast prezentuje się projekt wspomnianej sztucznej wyspy, która stanąć ma między Wielką Brytanią, Niemcami a Danią:
Dania należy do liderów, jeśli chodzi o rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, co sprzyja jej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jak informował przed paroma miesiącami serwis Renewables Now, 15 września padł tam rekord, jeśli chodzi o ilość energii wytworzonej przez turbiny wiatrowe. Korzystnie silny wiatr sprawił wówczas, że zaspokoiły one 130 proc. dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.
Zdjęcie: Shutterstock/Bildagentur Zoonar GmbH