Udostępnij

Zmiany klimatu wpływają na roślinność Himalajów. Trawy mogą zwiększyć ryzyko powodzi

10.01.2020

Naukowcy z brytyjskiego University of Exeter przyjrzeli się bliżej roślinności Himalajów na przestrzeni ostatnich 25 lat. Odnotowano wzrost zasięgu jednego z typów roślinności, co najprawdopodobniej ma związek ze zmianą warunków temperaturowych na bardziej dla nich korzystne. W rozmowie z „Guardianem” współautorka badań ostrzega, że roślinność ta może przyspieszyć roztopy, zwiększając tym samym ryzyko powodzi. Dlatego uważa, że problem powinien zostać głębiej zbadany.

Region Himalajów, choć może kojarzyć się głównie z ośnieżonymi szczytami, na które próbują się wspiąć liczni śmiałkowie, stanowi złożoną strukturę, na którą składają się różne formacje skalne i związane z nimi ekosystemy.

Badacze z brytyjskiego University of Exeter przyjrzeli się roślinności porastającej tamtejsza strefę subniwalną, znajdującą się pomiędzy warstwą drzew a znajdującą się wyżej warstwą tzw. wiecznego śniegu. Strefę subniwalną porastają przede wszystkim trawy oraz krzewy, na których sezonowo pojawia się śnieg. Znajduje się ona na wysokości od 4150 do 6 tys. metrów nad poziomem morza.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology„.

Klimat sprzyja roślinom

Dzięki analizie zdjęć satelitarnych z lat 1993–2018, uzyskanych za pośrednictwem satelitów projektu badawczego „Landsat”, naukowcy stwierdzili, że na obszarze całej strefy nastąpił wzrost ilości roślinność. Do najbardziej intensywnych zmian doszło na wysokości od 5 tys. do 5,5 tys. metrów.

Choć projekt badawczy nie dotyczył stricte przyczyn, które doprowadziły do wzrostu roślinności, w oficjalnym komunikacie uniwersytetu podkreślono, że zaobserwowane zmiany są zgodne z modelami klimatycznymi, przewidującymi zmniejszanie się powierzchni obszaru najmniej przyjaznego dla roślin.

Co oznacza wzrost roślinności?

Jak podaje brytyjski „Guardian„, nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób roślinność może wpływać na zasoby wodne. Badania przeprowadzone w Arktyce wykazały jednak, że rośliny pochłaniając światło mogą odpowiadać za ocieplenie gleby wokół. „To byłaby zła wiadomość dla Himalajów” – mówi współautorka badań, Karen Anderson, w rozmowie z dziennikiem. Podkreśla, że przy wyższych temperaturach topnienie śniegu może zachodzić bardziej gwałtownie, podnosząc ryzyko powodzi.

Badaczka podkreśla jednak, że niekoniecznie musi tak być. Z badań przeprowadzonych w Tybecie wynika, że w wyniku odparowywania wody z liści roślin może dochodzić do chłodzenia. „Naprawdę niewiele wiemy o tym obszarze i jako badacze musimy skierować na niego swoją uwagę” – podkreśla Anderson.

Topnienie himalajskiego lodu

O topnienie lodowców w Himalajach mówi zazwyczaj ze względu na dwojakie zagrożenie, jakie stanowi ono dla przylegających do nich państw: Indii, Pakistanu, Chin , Nepalu i Bhutanu.

Z jednej strony topnienie lodu grozi powodziami, ponieważ spływające sezonowo większe ilości wody zasilają jeziora polodowcowe, których rozlanie zagrozi znajdującym niżej społecznościom. Z drugiej strony lodowce stanowią główne źródło zasilające lokalne rzeki, dlatego w kolejnych dekadach ich zanik prowadzić może do problemu suszy. Według niedawnych wyliczeń brytyjskich naukowców, w najczarniejszym scenariuszu problemy z dostępem do wody w roku 2060 mogą mieć nawet 2 miliardy ludzi. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

_

Źródła: University of Exeter, „The Guardian”, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/Olga Gavrilova

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.