Udostępnij

Z powodu szarańczy Somalia ogłosiła stan wyjątkowy. Problem nie był tak poważny od 25 lat

05.02.2020

Szarańcza to problem, który od czasu do czasu pustoszy wiele państw w Afryce. Tym razem plaga we wschodniej części kontynentu jest jednak tak poważna, że dotknięta problemem Somalia ogłosiła stan wyjątkowy. Według jednej z agencji ONZ problem nie był tak poważny od 25 lat, a w części tzw. Rogu Afryki nawet od 70 lat.

Plaga szarańczy, która pustoszy wschodnią Afrykę od kilku tygodni, została określona przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) jako najgorsza od 25 lat. Według ONZ-owskiej agencji najdramatyczniej sprawy mają się w Kenii, w której „najazd” szarańczy nie był tak liczny od 70 lat.

Dramatycznie opisywana jest także sytuacja w sąsiedniej Somalii, której władze deklarują, że nie są w stanie poradzić sobie z problemem bez pomocy z zewnątrz. Tamtejszy minister rolnictwa, Hussein Iid, podkreśla w rozmowie z portalem Voice of Africa, że poprzednia fala szarańczy zniszczyła 100 tys. hektarów upraw i pastwisk. Rząd ma jednak obawy, że obecna będzie jeszcze bardziej dotkliwa.

Wobec kryzysu ogłoszony został stan wyjątkowy, co w praktyce oznacza mobilizację organów państwowych do walki z problemem. Atak szarańczy może bowiem poważnie uderzyć w zasoby żywnościowe kraju, który zaliczany jest do grona najbiedniejszych na kontynencie.

BBC donosi, że roje szarańczy dostały się w tzw. Rogu Afryki z Jemenu, czemu sprzyjały intensywne opady deszczu pod koniec 2019 roku. Ważące zwykle około 2 gramów owady mogą przebyć dziennie do 150 kilometrów, żywiąc się przy tym pożywieniem o masie równej własnej. Mogą więc błyskawicznie pustoszyć zasoby żywności, przewidziane dla miejscowej ludności.

Sytuacja jest o tyle poważna, że region już przed uderzeniem szarańczy borykał się problemami w zapewnieniu pożywienia mieszkańcom, m.in. ze względu na wcześniejsze susze.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

„Deutsche Welle” podaje, że za tak liczne pojawienie się szarańczy odpowiada wyjątkowa wilgotność, którą naukowcy wiążą z tzw. Dipolem Oceanu Indyjskiego, czyli różnicą temperatur powierzchniowych na dwóch przeciwległych krańcach tego oceanu. Różnica ta, przekładająca się na temperaturę powietrza, była wyjątkowo wysoka w 2019 roku, co z jednej strony nasilało opady we wschodniej Afryce, z drugiej sprzyjało rozprzestrzenianiu się ognia w Australii, po przeciwległej stronie oceanu – wyjaśnia niemiecki dziennik.

Wzrost intensywności wspomnianego zjawiska wiązany jest przez niektórych naukowców ze zmianami klimatycznymi. „Jednym z głównych motorów silniejszego stanu [tych zjawisk – przyp. red.] są zmiany klimatu” – powiedział Abubakr Salih Babiker, naukowiec z afrykańskiej Międzyrządowej Organizacji ds. Rozwoju.

[Bardziej szczegółowo temat Dipolu Oceanu Indyjskiego, w kontekście niedawnych pożarów w Australii, analizuje portal Nauka o klimacie].

_

Zdjęcie: Shutterstock/Antrakt2

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.