Udostępnij

Trwa plebiscyt na „Klimatyczną bzdurę roku 2019”

12.02.2020

Po raz kolejny portal Nauka o klimacie zorganizował plebiscyt pt. „Klimatyczna bzdura roku”. W głosowaniu Internautów spośród zgłoszonych wypowiedzi osób publicznych wybrana zostanie jedna, uznana za największą bzdurę, jeśli chodzi o kwestie związane z klimatem.

Przypomnijmy, w ubiegłorocznej edycji plebiscytu z dużą przewagą głosów wygrał Prezydent Andrzej Duda. Nagrodzona została jego wypowiedź o tym, że użytkowanie węgla i opieranie się na nim nie musi stać w sprzeczności z ochroną klimatu. [O wynikach plebiscytu za rok 2018 informowaliśmy tutaj]

W plebiscycie Internauci mogą wybierać spośród 11 kandydatów, wytypowanych z nadesłanych wcześniej propozycji. Oprócz wyboru „klimatycznej bzdury” odbywa się konkurs na najlepsze uzasadnienie swojego głosu.

https://www.facebook.com/naukaoklimacie/posts/2829000730493785

Oto tegoroczni kandydaci:

Witold Gadomski: jaki mamy wpływ?

Jarosław Gowin: kontrowersje wśród naukowców

Komitet Nauk Geologicznych PAN: saniami przez Bałtyk

BaldTV: tak mało CO2

Leszek Marks: co było w średniowieczu

Marcin Adamczyk: wnioski z Marsa

Robert Tekieli: na progu cyklicznego ocieplenia

Tomasz Cukiernik: dyskusyjne ocieplenie

Tomasz Wróblewski o fińskich badaniach

Bronisław Wildstein: niejednoznaczne relacje

Tomasz Teluk: nieznana przeszłość

_

Głosować można na stronie www.klimatycznabzduraroku.pl.

Organizatorem plebiscytu jest portal Nauka o klimacie. Karykatury, wygenerowane za pomocą narzędzia SP-Studio, pochodzą ze strony internetowej konkursu.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.