Udostępnij

O 80 proc. mniej owadów na szybach samochodów. Ale nie ma się z czego cieszyć

18.02.2020

Naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii sprawdzili, jak na przestrzeni lat zmieniała się liczba owadów wpadających na przednie szyby samochodów. Z ich analiz wynika, że jest ich coraz mniej – nawet o 80 procent. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn tego zjawiska wskazuje się m.in. zmiany klimatyczne.

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Ecology and Evolution„, opierały się na danych dokumentujących średnio 65 samochodowych podróży rocznie na terytorium Danii. Odbyły się one na tych samych odcinkach dróg i z tą samą prędkością, w latach 1997–2017. Stwierdzono na tej podstawie – uwzględniając w analizie m.in. porę dnia, temperaturę i prędkość wiatru – około 80-procentowy spadek liczebności owadów.

W artykule, jako prawdopodobne przyczyny spadku liczby owadów, autor prof. Anders Pape Møller z francuskiego Université Paris-Sud, wskazuje m.in. zmiany w użytkowaniu gruntów, stosowanie nowych pestycydów oraz ocieplenie klimatu.

„Zjawiska przedniej szyby” dotyczy także badanie organizacji Kent Wildlife Trust, których wyniki opublikowano przed tygodniem. W tym przypadku o pomoc poproszono obywateli. Rejestrowali liczbę owadów, które rozbiły się na specjalnych pułapkach, umieszczonych na ich tablicach rejestracyjnych.

Taki sam test przeprowadzono również w 2004 roku – mieszkańcy pomagali oszacować liczbę owadów, które rozbiły się o tablice rejestracyjne ich samochodów, na określonych odcinkach dróg i w określonym czasie. Gdy badanie powtórzono 15 lat później, uczestnicy badania zauważyli średnio o 50 proc. mniej owadów.

„Dostrzeżona przez nas zmiana jest niezwykle istotna, ponieważ odzwierciedla wzorce zanikania [owadów – S.M.], które są obserwowane w wielu innych miejscach. A owady są absolutnie fundamentalne dla łańcuchów pokarmowych i istnienia życia na Ziemi” – powiedział Paul Tinsley-Marshall z organizacji Kent Wildlife Trust, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”. „To dość przerażające” – ocenił.

O problemie wymierania owadów – głośniej dyskutowanym dopiero od kilku lat – pisaliśmy na SmogLabie wielokrotnie. Jako omówienie tematu „w pigułce” polecamy nasz wywiad z dr hab. Wiktorem Kotowskim (UW), dr hab. Krzysztofem Kujawą (PAN) oraz prof. dr hab. Piotrem Skubałą (UŚ). [Rozmowę z naukowcami znaleźć można tutaj.]

_

Z wynikami duńskich badań (w j. angielskim), opublikowanymi w czasopiśmie „Ecology and Evolution”, można zapoznać się tutaj. Wyniki badań organizacji Kent Wildlife Trust dostępne są tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/avtk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.