Udostępnij

Trójce handlarzy z Kenii grozi więzienie lub grzywna za używanie toreb foliowych

20.02.2020

Kenijskie służby pochwaliły się w mediach społecznościowych złapaniem trójki handlarzy, którzy używali foliówek przy sprzedaży swoich towarów na jednym z targów. W związku z wprowadzeniem surowego prawa wymierzonego w plastik – będący jednym z głównych zanieczyszczeń kenijskiego środowiska – całej trójce grozi wysoka kara. Krytycy uważają, że władze – z jakiegoś powodu – nie potrafią ukarać producentów i importerów plastiku, którzy nadal zarabiają na nielegalnym biznesie.

Jak poinformowała kenijska służba NEMA (National Environment Management Authority), zajmująca się ochroną środowiska, trzech handlarzy zostało aresztowanych w stolicy kraju pod zarzutem używania zakazanych toreb foliowych. Zarekwirowanych miało zostać 500 foliówek, w związku z czym całej trójce grozi pozbawienie wolności od 1 do 4 lat lub grzywna w wysokości od 2 do 4 milionów kenijskich szylingów. Maksymalna kara finansowa, którą otrzymać mogą sprzedawcy z Nairobi, równa się – w przeliczeniu – blisko 160 tys. złotych.

Plastik jest piętnowany przez kenijskie służby, odkąd w 2017 roku przyjęte zostało nowe, restrykcyjne prawo. Za używanie foliówek na terytorium kraju grozi kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Zakaz obejmuje także obcokrajowców, o czym warto pamiętać wybierając się do Kenii. [Więcej na temat kenijskiego prawa, a także związanych z nim kontrowersji, pisaliśmy TUTAJ.]

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z tego, jak skonstruowane są przepisy i kogo najczęściej dotyka ich respektowanie.

Kto ponosi winę? Burza na Twitterze

Sprawa aresztowania trójki handlarzy wywołała protest wśród części opinii publicznej w kraju. Opozycyjna polityk, Esther Passaris, powiedziała lokalnym mediom, że rząd powinien się raczej zająć dostawcami plastikowych toreb, a nie końcowymi użytkownikami, których może nie być stać na alternatywy dla foliówek.

Aresztowani byli bowiem drobnymi sprzedawcami, handlującymi owocami i warzywami na jednym z rynków Nairobi. Zdaniem krytycznych komentatorów tego typu działalność stanowi jedyne – i raczej skromne – źródło utrzymania dla wielu mieszkańców miast. Natomiast zalecane przez rząd alternatywy – wykonane m.in. z sizalu, papieru lub tkaniny – zniechęcają część klientów ze względu za znacznie wyższą cenę. Wielu handlarzy łamie więc przepisy, by zwiększyć swoją konkurencyjność.

Od podobnych komentarzy – usprawiedliwiających handlarzy i wzywających rząd do zajęcia się producentami plastiku – zaroiło się Twitterze, pod oficjalną publikacją służb. „Zajmijcie się producentami! To są biedne matki i ojcowie, próbujący zarobić trochę grosza na przetrwanie!”, „NEMA nie potrafi zająć się podstawowymi sprawami, jak ochrona rzek i jezior przed zanieczyszczeniami z przemysłu, a potrafi tylko ukarać biednych ludzi”, „Jakoś nigdy nie widziałam, żeby NEMA przyszło po tych, którzy produkują polietylenowe torby i zarabiają krocie” – grzmią użytkownicy pod twitterowym postem służb.

https://twitter.com/Dmarigiri_/status/1229659569753919489

_

Zdjęcie: Shutterstock/marlenefrancia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.