Udostępnij

Brytyjczycy odnotowali najbardziej deszczowy luty od początku pomiarów. Wzrasta ryzyko powodzi

05.03.2020

Brytyjska agencja Met Office poinformowała, że miniony miesiąc był najbardziej deszczowym lutym w historii pomiarów meteorologicznych w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, natomiast drugim – na terenie Szkocji. Równocześnie, luty tego roku był piątym najbardziej mokrym miesiącem, odnotowanym kiedykolwiek na Wyspach Brytyjskich. Eksperci wiążą rekord z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Jak podaje agencja Met Office – narodowe biuro meteorologiczne, odpowiedzialne za monitorowanie pogody i klimatu – w lutym tego roku średnia opadów na Wyspach wyniosła 209,1 mm. W Anglii liczyła ona 154,9 mm, w Walii – 288,4 mm, w Szkocji – 275,6 mm, natomiast w Irlandii Północnej – 222,7 mm.

W trzech pierwszych miejscach był to najbardziej mokry luty w historii pomiarów, natomiast w Szkocji – drugi, zaraz po rekordowym lutym 1990 roku. Biuro podkreśla również, że był to piąty najbardziej deszczowy miesiąc, odnotowany kiedykolwiek na Wyspach.

Bezpośrednio taka ilość opadów wiązała się z przejściem przez kraj licznych burz, w tym trzech na tyle znaczących, że nadane zostały im imiona: Ciara, Dennis i Jorge. Związane z nimi ulewne deszcze wywołały powodzie i liczne podtopienia, szczególnie w Walii, Yorkshire i Midlands.

Co istotne, uciążliwa dla Brytyjczyków burzowa seria trwa nadal. Jak podaje brytyjski „The Sun”, w czwartek 5 marca na terenie kraju obowiązują 52 ostrzeżenia powodziowe oraz 104 alerty, wydane przez Agencję Środowiska.

Deszcz a zmiany klimatyczne

„Powszechne wystąpienie trzech tak ekstremalnych opadów deszczu w jednym miesiącu kalendarzowym jest wyjątkowo rzadkie” – powiedział BBC dr Mark McCarthy, szef Narodowego Centrum Informacji Klimatycznej w Met Office. Jak podkreślił, badania agencji sugerują, że zmiany klimatu zwiększyły prawdopodobieństwo występowania ekstremalnych opadów.

W oficjalnym komunikacie Met Office potwierdza, że bezpośrednie powiązanie rekordowo deszczowego lutego ze zmianami klimatycznymi jest skomplikowane. Wynika to z faktu, że wzorce opadów w Wielkiej Brytanii naturalnie charakteryzują się dużą zmiennością.

Agencja zaznacza jednak, że istnieje wiele znaczących dowodów, wskazujących że zmiany klimatu przyczyniają się do gwałtowności i większej ilości opadów w ramach pojedynczych zdarzeń pogodowych. Eksperci przywołują m. in. sztorm Desmont, który w 2015 roku spowodował liczne powodzie i podtopienia w Anglii i Szkocji. Według Met Office występowanie tego typu ekstremów pogodowych jest w 59 proc. bardziej prawdopodobne właśnie z powodu zmian klimatycznych.

Częstsze ekstrema

Zmiany klimatyczne w Wielkiej Brytanii nie muszą się więc koniecznie przekładać na większą ilość opadów w skali miesiąca, lecz takie ich „skondensowanie”, które powoduje szkody m.in. ze względu na towarzyszące im powodzie.

„Każdy zalany dom to osobista tragedia, a przy zmieniającym się klimacie musimy się bardziej uodpornić na powodzie. Zachęcamy społeczeństwo, aby zdawać sobie sprawę z zagrożenia powodziowego w swojej okolicy, zapisywać się do systemów ostrzeżeń, a jeśli mieszka się na terenach zagrożonych – sporządzać plan na wypadek powodzi” – powiedział John Curtin, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem powodziowym w brytyjskiej Agencji Środowiska, cytowany przez Met Office.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Mary Doggett

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.