Udostępnij

Naukowcy mówią o „pandemii” zanieczyszczeń powietrza. Smog skraca życie o 3 lata

13.03.2020

Najnowsze analizy wskazują, że zanieczyszczenie powietrza staje się jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Autorzy badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Cardiovascular Research” mówią bez ogródek: świat stoi dziś przed obliczem „pandemii” zanieczyszczenia powietrza. Z ich ustaleń wynika, że w 2015 roku z powodu złej jakości powietrza zmarło na świecie 8 mln osób. Nawet 5,5 mln z nich można byłoby uniknąć, gdyby zredukować zanieczyszczenia wywołane działalnością człowieka.

Według analiz międzynarodowego zespołu badaczy zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za skrócenie życia ludzi na całym świecie w skali znacznie większej niż wojny, choroby przenoszone przez pasożyty lub owady, AIDS, a także palenie papierosów.

Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Cardiovascular Research”.

„Pandemia” zanieczyszczeń powietrza

Jak mówią profesorowie Jos Lelieveld i Thomas Münzel z Instytutu Chemii im. Maxa Plancka oraz Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie Medycznym w Moguncji, którzy kierowali badaniami, najnowsze wyniki sugerują, że świat stoi obecnie w obliczu „pandemii” zanieczyszczenia powietrza.

Opierając się na nowej metodzie modelowania, naukowcy oszacowali, że w 2015 roku zanieczyszczenie powietrza spowodowało dodatkowe 8,8 miliona przedwczesnych zgonów na świecie. Według naukowców, w odniesieniu do całej populacji ludzkiej, można to przeliczyć na skrócenie oczekiwanej długości życia o prawie trzy lata.

Dla porównania: palenie tytoniu skraca oczekiwaną długość życia średnio o 2,2 roku (7,2 mln zgonów), AIDS o 0,7 roku (1 mln zgonów), choroby przenoszone przez pasożyty lub owady (m.in. komary, kleszcze i pchły) średnio o 0,6 roku (600 tys. zgonów), natomiast rozmaite formy przemocy (w tym te związane z wojnami) średnio o 0,3 roku (530 tys. zgonów).

Naukowcy podkreślają, że w badaniach dokonali rozróżnienia na zanieczyszczenia powietrza wywołane działaniem człowieka (przede wszystkim spalaniem paliw kopalnych), a te mające przyczyny naturalne (m.in. związane z pożarami czy pyłami pustynnymi). Z pierwszą grupą powiązano około dwóch trzecich wspomnianych zgonów (a w krajach rozwiniętych nawet 80 proc.). To, według badaczy, oznacza, że nawet 5,5 mln spośród nich można uniknąć.

Główny skutek zanieczyszczeń: choroby sercowo-naczyniowe

Naukowcy przyjrzeli się również temu, do jakich konkretnie chorób prowadzi życie w zanieczyszczonym środowisku. Z ich ustaleń wynika, że spośród chorób powiązanych ze złą jakością powietrza do wcześniejszej śmierci najczęściej przyczyniają się choroby sercowo-naczyniowe (w tym m.in. zawały mięśnia sercowego i wylewy). Łącznie odpowiadają one za 43 proc. strat w oczekiwanej długości życia na świecie.

Według naukowców zanieczyszczenie powietrza ma największy wpływ na skrócenie życia osób starszych, z wyjątkiem zgonów dzieci poniżej piątego roku życia w krajach o niskich dochodach (przede wszystkim w Afryce i Azji Południowej). W skali globalnej do około 75 proc. zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza dochodzi u osób powyżej 60 roku życia.

„Ważne jest, by decydenci i społeczność medyczna zdali sobie sprawę, że zanieczyszczenie powietrza to ważny czynnik ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych” – powiedział prof. Thomas Münzel.

_

Dostęp do wyników wspomnianych badań uzyskać można tutaj.

Źródło: European Society of Cardiology (ESC)

Zdjęcie: Shutterstock/bookzv

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.