Udostępnij

Plastikowe torby bezpieczniejsze podczas pandemii? „Klasyczna zagrywka PR-owa”

30.03.2020

Na pandemii koronawirusa chcą skorzystać amerykańscy producenci plastiku. Zrzeszające ich stowarzyszenie naciska na zniesienie ograniczeń dotyczących toreb zakupowych. Specjalne sankcje dotyczące sprzedaży sklepowych „foliówek” obowiązują w ośmiu stanach. Według branży zakazy powinny być natychmiast zniesione. Jak argumentują przedsiębiorcy, jednorazowy plastik jest o wiele bardziej higieniczną alternatywą dla toreb wielokrotnego użytku.

Plastics Industry Association (Stowarzyszenie Producentów Plastiku) wystosowało w tej sprawie oficjalne pismo do federalnego Departamentu Zdrowia i Usług Publicznych.

„Prosimy departament o wystąpienie przeciwko zakazom używania tych produktów. (…) Pośpiech, z jakim ekolodzy i urzędnicy działają w ich wprowadzaniu, stwarza ryzyko dla konsumentów i pracowników” – czytamy w oświadczeniu wysłanym do Waszyngtonu. Stanowisko to poparł między innymi prawicowy think-tank Manhattan Institute, wcześniej ostrzegający przed klimatycznym „katastrofizmem”.

Przedsiębiorcy twierdzą, że pakowanie zakupów w torby wielokrotnego użytku może przyspieszyć rozwój pandemii koronawirusa w USA. Jednorazówki najczęściej od razu trafiają do śmieci, przez co konsumenci nie są narażeni na długi kontakt z zarazkami zawleczonymi na nich ze sklepu – zaznaczają autorzy oświadczenia.

Przeciwnicy toreb zero-wate zauważają, że te są zbyt rzadko czyszczone lub prane przez osoby z nich korzystające. W swoich badaniach zwrócili na to uwagę między innymi naukowcy Uniwersytetu w Arizonie. Stowarzyszenie przypomina też o przypadku rozprzestrzenienia się norowirusa wśród zawodniczek żeńskiej drużyny piłki nożnej. Analizy dowiodły, że patogen przeniósł się na nie z torby zakupowej wielokrotnego użytku.

Krytyczni komentatorzy w USA zauważają z kolei, że jednorazowa reklamówka może przenosić patogen między wieloma osobami – od linii produkcyjnej, przez pracowników sklepu, po klientów. „To klasyczna zagrywka PR-owa” – komentowała dla „Guardiana” Ivy Schlegel z amerykańskiego Greenpeace’u. Przedstawiciele organizacji uważają, że producenci plastiku nie kierują się troską o zdrowie konsumentów, a jedynie chęcią zysku. Jak przypominają, według amerykańskich badań wirus powodujący chorobę COVID-19 utrzymuje się na plastiku nawet do trzech dni. Dlatego rozsądną alternatywą może być używanie często pranych, materiałowych toreb. Badacze wskazują, że patogen „przeżywa” dłużej na sztucznych tkaninach, a bezpieczniejsza dla zdrowia jest w tym przypadku bawełna.

Mimo to rządzący w wielu miejscach rezygnują z zakazów używania jednorazowego plastiku. Inni odkładają w czasie swoje proekologiczne plany. Przez pandemię z nowymi przepisami wstrzymano się między innymi w stanie Maine. Swój zakaz zawiesiło Massachussets. Walijski parlament przegłosował w marcu ustawę zabraniającą używania „foliówek”. Nowe przepisy będą obowiązywać jednak dopiero po tym, jak ryzyko epidemii zniknie – prawdopodobnie w połowie przyszłego roku. Ostrożni są również Szkoci, którzy system kaucji na opakowania z tworzywa sztucznego wprowadzą dopiero w 2022 roku.

Czytaj więcej: Walia zakazuje plastikowych jednorazówek, a Szkoci wprowadzają depozyty na butelki

To nie pierwsza próba zatrzymania ograniczeń używania jednorazowego plastiku przez amerykańskich przedsiębiorców. Stowarzyszenie Producentów Plastiku próbuje wpłynąć na władze od 2015 roku, gdy w apelu do rządzących wspominało o ekonomicznych skutkach wprowadzania zakazów. Na tych mają cierpieć pracownicy zatrudnieni w ich przedsiębiorstwach.

Źródło zdjęcia: PERO studio / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.