Udostępnij

Europejczycy zostawili auta w garażach, zanieczyszczenie powietrza spada. W Barcelonie nawet o połowę

31.03.2020

Europejska Agencja Środowiska donosi o dużych spadkach poziomów zanieczyszczeń powietrza (przede wszystkim tlenków azotu), wynikających z ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jest to skutek przede wszystkim mniejszego ruchu kołowego, choć należy pamiętać, że nie jest on jedynym źródłem smogu. Oprócz tlenków azotu zmorą wielu miast, szczególnie w Polsce, są zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), opublikowanych pod koniec marca, miasta w Europie doświadczyły znaczących spadków poziomów zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim dwutlenku azotu (NO2). W miastach tego rodzaju zanieczyszczenia pochodzą przede wszystkim z ruchu kołowego, który obecnie jest ograniczony w związku z pandemią koronawirusa.

Przedstawiciele EEA studzą jednak optymizm, mówiąc wprost, że spadki wywołane kryzysem (uderzającym także w inne aspekty życia społecznego) nie są tym, do czego powinny dążyć unijne strategie poprawy jakości powietrza.

Dane Europejskiej Agencji Środowiska pokazują dokładny obraz spadku [poziomów – przyp. red.] zanieczyszczenia powietrza, szczególnie z powodu ograniczonego ruchu w miastach. Rozwiązanie długoterminowych problemów związanych z jakością powietrza wymaga jednak ambitnych polityk i przyszłościowych inwestycji” – powiedział Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA.

Wnioski EEA opierają się na danych z około 300 europejskich stacji pomiarowych, pozwalających śledzić poziomy zanieczyszczeń w odstępach godzinowych. Największe spadki odnotowane zostały w tych miastach, gdzie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadzono najsilniejsze ograniczenia – głównie we Włoszech oraz w Hiszpanii.

Poziomy zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu (NO2) w tygodniu 16-22 marca były znacznie niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a także w porównaniu z danymi z ostatnich tygodni:

  • w Mediolanie średnie stężenia NO2 były o 21 proc. niższe niż w tym samym tygodniu przed rokiem i co najmniej o 24 proc. niższe niż miesiąc wcześniej;
  • w Bergamo, szczególnie mocno dotkniętym epidemią, zanieczyszczenia te były o 47 proc. mniejsze niż przed rokiem;
  • w Rzymie – o 26–35 proc. niż w tych samych tygodniach roku 2019;
  • w Barcelonie średni poziom NO2 spadł o 40 proc. z tygodnia na tydzień; w porównaniu z tym samym tygodniem roku 2019 spadek wyniósł 55 proc.;
  • w Madrycie odnotowano spadek o 56 proc. z tygodnia na tydzień, a w porównaniu z tym samym tygodniem przed rokiem – o 41 proc.;
  • w Lizbonie średnie poziomy NO2 były niższe o 40 proc. niż tydzień wcześniej, natomiast w porównaniu z tym samym tygodniem roku 2019 – niższe o 51 procent.

Niższe poziomy zanieczyszczeń tlenkami azotu odnotowano także w Polskich miastach, w tym w Warszawie, o czym szczegółowo informowaliśmy TUTAJ. Przykładowo: Podczas gdy 23 marca zeszłego roku dobowe stężenie tlenków azotu osiągnęło 147 µg/m³, 23 marca tego roku było niemal sześciokrotnie niższe, wynosząc tylko 26,1 µg/m³.

W kontekście jakości powietrza w Polsce należy również pamiętać, że tlenki azotu nie są jedynym typem zanieczyszczeń powietrza. Oprócz tego problem stanowią pyły zawieszone (PM), których głównego źródła upatruje się w tzw. niskiej emisji. [Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/Paolo Bona

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.