„Czas przestoju warto wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji zawodowych” – mówi Andrzej Guła, szef PAS. Apeluje do ministra klimatu Michała Kurtyki i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Piotra Woźnego o stworzenie programu szkoleń online dla instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów.
Szkolenia miałyby pomóc w poniesieniu kwalifikacji pracowników firm, które realizują zlecenia w ramach programów „Czyste Powietrze” i Mój Prąd. Na kursy mogłyby zapisywać się firmy remontowo-budowlane, zajmujące się ocieplaniem domów, a także instalatorzy nowych pieców.
Jak zaznacza Guła, w ramach programu „Czyste Powietrze” mają zostać wymienione źródła ogrzewania w 3 milionach domów. Dotychczas modernizacja szła bardzo powoli – przede wszystkim przez zbyt dużą biurokrację i zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków. W marcu rząd ogłosił zmiany w programie, o których pisaliśmy TUTAJ.
Szkolenia online byłyby kolejnym krokiem do sprawnej modernizacji energetycznej domów. Mogłyby odbywać się przez internet, z uwagi na akcję #zostańwdomu związaną z epidemią koronawirusa.
Zdaniem szefa PAS kursy powinny obejmować następujące zagadnienia:
- nowoczesne i bezemisyjne technologie w ogrzewaniu domów,
- dobre praktyki w ocieplaniu domów – jak unikać najczęściej popełnianych błędów,
- obsługa kalkulatorów pomagających przy dobieraniu optymalnych rozwiązań docieplenia domu i wymiany źródła ciepła,
- szkolenia z istniejących przepisów i zapisów programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”.
Choć na razie nie ma żadnej oficjalnej deklaracji ze strony resortu klimatu i NFOŚ, minister Kurtyka chwalił pomysł w mediach społecznościowych.
Zdjęcie: welcomia/Shutterstock