Udostępnij

W Tajlandii tysiącom słoni grozi głód. Pandemia uderzyła w turystykę

05.04.2020

Ze względu na załamanie się turystyki w Tajlandii kilku tysiącom udomowionych słoni grozi głód. Z powodu koronawirusa spadły dochody ich właścicieli, a setkom z nich już dziś brakuje środków na wyżywienie zwierząt. Istnieje obawa, że słonie będą przymierać głodem lub zostaną zaprzęgnięte do pracy przy wyrębie lasów… co zdelegalizowano przed 30 laty.

Organizacja Save Elephant Foundation alarmuje na temat sytuacji nawet 3 tysięcy udomowionych słoni, które do tej pory były wykorzystywane na potrzeby branży turystycznej w Tajlandii. Teraz, gdy z powodu koronawirusa turystyka zamarła, słonie stały się „bezrobotne”, a wielu właścicielom brakuje środków na ich utrzymanie.

W jednym z facebookowych postów fundacja informuje, że o pomoc zwrócili się już do niej właściciele 842 zwierząt. W ramach kilkudziesięciu projektów pomocowych organizacja jest w stanie jednak wykarmić jedynie 392 spośród nich.

Aktywiści obawiają się, że z powodu braku środków słonie będą przymierać z głodu, część natomiast może zostać zaprzęgnięta do nielegalnej pracy przy wyrębie lokalnych lasów.

https://www.facebook.com/SaveElephantFoundation/posts/2829760113759413

Według „The Bangkok Post”, powołującego się na organizację Thai Elephant Allianz, w wyniku ograniczeń związanych z rozprzestrzenieniem się koronawirusa „pracę” w sektorze turystyki stracić miało ok. 2 tys. słoni. Jak informuje dziennik, 40 proc. turystów stanowili do tej pory goście z Chin, dlatego ruch turystyczny znacząco zmniejszył się już w lutym.

Do tej pory w Tajlandii odnotowano ok. 2,2 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarły natomiast 23 osoby.

https://www.facebook.com/SaveElephantFoundation/videos/1315955005282195

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), udomowione słonie przez dziesiątki lat pracowały jako zwierzęta pociągowe, m.in. przy wyrębie lasów Tajlandii, przenosząc najcięższe fragmenty drzew.

Po tym jak znacząco zmniejszyło się zalesienie kraju, pod koniec lat 80-tych zaczęto walczyć z nielegalną wycinką, zakazując również wykorzystywania przy niej słoni. Później, wraz z intensywnym rozwojem międzynarodowej turystyki, znacząca część zwierząt znalazła „zatrudnienie” w rozrywce (m.in. w cyrkach oraz przy przewożeniu turystów), stając się lokalną atrakcją dla gości z zagranicy.

_

Źródła: Save Elepfant Foundation, FAO, The Bangkok Post

Zdjęcie: Shutterstock/oneinchpunch

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.