Udostępnij

Puste miasta podczas pandemii są cichsze. Na ulice wychodzą dzikie zwierzęta

12.04.2020

Podczas gdy mieszkańcy stolicy Chile zostają w domach, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, na ulicach coraz częściej pojawiają się dzikie pumy. Naukowcy donoszą natomiast, że powszechne ograniczenie wychodzenia na zewnątrz uczyniły nasze miasta… cichszymi. Sejsmolodzy odnotowują mniejszy poziom wibracji otoczenia niż przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią.

Do tej pory służby złapały już trzy ciekawskie zwierzęta, które wywołały zaniepokojenie u mieszkańców Santiago de Chile. Pierwsze z nich trafiło do Narodowego Zoo Chile, którego pracownicy zajęli się wystraszonym kotem i pod osłoną nocy wypuścili w pobliżu naturalnego środowiska. Jak podkreślają komentatorzy, przyczyn wędrówek zwierząt należy szukać w „ucichnięciu” miasta podczas pandemii koronawirusa.

https://www.facebook.com/zoologiconacionaldechile/posts/3238908382799914

„[Zwierzęta] wyczuwają mniej hałasu i szukają nowych miejsc, w których mogłyby znaleźć pożywienie. Niektóre gubią się i pojawiają w miastach” – powiedział Horacio Bórquez, dyrektor krajowej agencji ds. zwierząt i rolnictwa w Chile, cytowany przez BBC.

Naukowcy z NASA zwracają natomiast uwagę na suszę dotykającą region, w którym znajduje się stolica Chile. Utrudniony dostęp do wody i mniejsza liczba zwierząt, na które polują pumy, mogą skłaniać je do tego, by wykorzystać okazję i szukać pożywienia na nowych terenach. Według danych przytaczanych przez agencję w ciągu ostatniej dekady spadło o 30 proc. mniej opadów niż wynosi norma dla regionu.

„Uważamy, że tak długa susza jest wynikiem połączenia naturalnej zmienności – wynikających z fazy oscylacji pacyficznej – oraz spowodowanych przez człowieka zmian klimatu” – podkreśla René D. Garreaud, naukowiec z Uniwersytetu Chile, cytowany w komunikacie NASA.

Koronawirus wyciszył miasta

Zmniejszenie hałasu zauważają nie tylko mieszkańcy i dzikie zwierzęta, które pojawiają się w miastach. Odnotowują je także sejsmolodzy. Spadek drgań wynika najprawdopodobniej ze znaczącego ograniczenia ruchu pojazdów – samochodów, autobusów czy pociągów – a także innych, codziennych aktywności ludzi.

Zmianę odnotowali m.in. sejsmolodzy z Królewskiego Obserwatorium Belgii. Poinformowali na Twitterze, że drgania o częstotliwościach od 1 do 20 herców (charakterystyczne dla działań ludzkich) są znacząco niższe odkąd belgijski rząd wprowadził ograniczenia, mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Podobnymi wykresami podzielili się również naukowcy rejestrujący aktywność sejsmiczną w Los Angeles.

https://twitter.com/celestelabedz/status/1243306005456289792?s=20

_

Zdjęcie: Shutterstock/Agami Photo Agency

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.