Udostępnij

Największe żółwie świata mają szansę na przetrwanie. Podczas pandemii przybywa gniazd

24.04.2020

Ograniczona aktywność ludzi w trakcie pandemii COVID-19 ma korzystny wpływ na kondycję chronionych żółwi skórzastych. W dwóch miejscach na świecie – na Florydzie i w Tajlandii – zaobserwowano większą liczbę gniazd, w których gady złożyły jaja. Eksperci mają nadzieję, że w związku z ograniczeniami większa część żółwików dotrze do oceanu i przetrwa pierwsze tygodnie życia po wykluciu.

Mimo że sezon lęgowy żółwia skórzastego rozpoczął się nieco przed dwoma tygodniami, strażnicy z organizacji Loggerhead Marine Center, którzy patrolują 9,5 kilometrowy odcinek plaży Juno Beach, natknęli się już na 76 gniazd zagrożonego wyginięciem gada. To więcej niż zazwyczaj o tej porze – twierdzi organizacja badawcza, świętująca w tym roku 20-lecie swojej działalności.

W mediach społecznościowych chwalą się również odnalezieniem trzech gniazd karetty, która także jest chronionym gatunkiem żółwia. Na poniższym zdjęciu znajduje się żółwica Aussie, którą badacze zarejestrowali po raz dziesiąty:

https://www.facebook.com/loggerheadmarinelifecenter/photos/a.175712891972/10157649227961973/

„Świat nadal trwa”

Choć jeszcze za wcześnie, by ocenić, w jakim stopniu ograniczenia związane z COVID-19 ostatecznie wpłyną na liczbę gniazd, strażnicy z Florydy są pełni optymizmu.

„W tym roku nasze żółwie skórzaste mają się dobrze. To będzie dla nich naprawdę dobry rok” – powiedziała Sarah Hirsch, starszy specjalista w Loggerhead Marinelife Cente, w wywiadzie dla stacji CBS 12 News. „Nasz świat się zmienił, ale te żółwie robią to od milionów lat. Ta myśl uspokaja i daje nam nadzieję, że świat nadal trwa” – powiedziała badaczka, nawiązując do pandemii koronawirusa.

Żółwie skórzaste to obecnie największe żyjące na Ziemi żółwie, które osiągają zazwyczaj 1-2 metry długości. Obecnie gatunek ten jest klasyfikowany jako narażony na wyginięcie, choć – według niektórych opracowań – jego sytuacja jest znacznie gorsza w rejonie Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, niż Atlantyku. Mimo tego prawodawstwo Unii Europejskiej zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia żółwiom skórzastym ścisłej ochrony.

Więcej gniazd także w Tajlandii

Pozytywne wieści płyną także z Tajlandii. Jak donosi CNN, na wyspie Phuket badacze odnotowali największą liczbę gniazd żółwi skórzastych… od 20 lat.

Najprawdopodobniej ma to związek z turystycznym charakterem wyspy, która ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa została objęta ścisłymi restrykcjami. Podobne obserwacje mają badacze także na innych plażach w Tajlandii – poinformował stację Kanokwan​ Homcha-ai z Mai Khao Marine Turtle Foundation.

https://www.facebook.com/maikhaomarineturtlefoundation/posts/10163183472450384

Mniej człowieka – bezpieczniejsze dla żółwi plaże

Według Davida Godfreya, dyrektora generalnego w organizacji Sea Turtle Conservancy, ograniczenia związane z COVID-19 są korzystne dla żółwi z kilku powodów. W rozmowie z brytyjskim „Guardianem” zwraca uwagę na niższe szanse, że zwierzęta zostaną przypadkowo uderzone i zabite. Mniej ludzi oznacza także mniejszą ilość zanieczyszczeń i śmieci, będących często przyczyną obrażeń u żółwi.

Ekspert podkreśla przy tym, że warunki te są korzystne nie tylko dla rodziców, ale i małych żółwików. Mniej niebezpieczeństw to większe szanse, że dotrą one do oceanu i przetrwają pierwsze tygodnie życia. To o tyle ważne, że w przypadku żółwi skórzastych przeżywalność wśród młodych wynosi 1 na 1000.

Tak zwany lockdown, czyli przymusowe ograniczenie aktywności ludzi poza domem, wpłynął także na zachowania wielu innych zwierząt, w tym tych żyjących na lądzie. Na przykład w stolicy Chile mieszkańcy coraz częściej widują dzikie pumy, które – prawdopodobnie ośmielone mniejszą ilością hałasu – poszukują pożywienia na nowych terytoriach. [Więcej na ten temat, a także odnotowanym przez sejsmologów „wyciszeniu” miast, pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/IrinaK

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.