Udostępnij

W Hiszpanii odkażono plażę wybielaczem. „Środek zabił wszystko na ziemi”

05.05.2020

W hiszpańskich miasteczku Zahara de los Atunes zdecydowano o spryskaniu jednej z plaż środkiem dezynfekującym, w trosce o zdrowie mieszkańców. Nie pomyślano jednak o potencjalnych szkodach środowiskowych, o których zaalarmowały organizacje ekologiczne. Teraz urzędnicy tłumaczą podjęcie działań, nazywając je „błędem z jak najlepszymi intencjami”.

W hiszpańskiej miejscowości Zahara de los Atunes, niedaleko Kadyksu, urzędnicy zdecydowali o spryskaniu ok. dwukilometrowego odcinka plaży środkiem dezynfekującym – takim samym, jakim spryskiwane są ulice wielu europejskich miast. Władze martwiły się bowiem o zdrowie obywateli, którzy – po zdjęciu przez rząd części restrykcji – w minioną sobotę mogli po raz pierwszy znów spędzać czas nad morzem.

Jak podaje BBC, w akcji użyty został silny środek wybielający, który według lokalnych obrońców zwierząt spowodować mógł nieodwracalne szkody.

„[Środek] zabił wszystko na ziemi. Nic nie widać, nawet owadów” – powiedziała mediom María Dolores Iglesias, która na co dzień kieruje grupą wolontariuszy, zajmujących się ochroną środowiska w regionie. Iglesias zwraca ponadto uwagę na trwający sezon lęgowy ptaków. Jak relacjonuje, widziała co najmniej jedno gniazdo ze złożonymi jajami, które zostało rozjechane przez traktory rozpylające środek dezynfekujący.

Swojego oburzenia nie kryje również hiszpański Greenpeace, który w mediach społecznościowych porównał pomysł władz hiszpańskiego miasteczka do niedawnej wypowiedzi Donalda Trumpa, w której padła sugestia możliwości wstrzyknięcia pacjentom z COVID-19 środka dezynfekującego.

„Przeprowadzenie dezynfekcji na plaży w środku okresu lęgowego (…) to nie pomysł Trumpa. To się dzieje w Zaharze” – piszą aktywiści Greenpeace, oskarżając przy tym Hiszpanów o spowodowanie szkód nie tylko ptakom, ale i innym gatunkom, współtworzącym unikatowość plaży.

W związku z nagłośnieniem sprawy zareagowały również władze Andaluzji. Zapowiedziano wysłanie na miejsce specjalnej komisji, która oceni zaistniałe straty. Jak podaje brytyjski „Guardian”, samorząd analizuje także legalność decyzji o akcji dezynfekcyjnej, w tym kwestię braku koniecznych pozwoleń.

Głos zabrał również jeden z odpowiedzialnych za akcję urzędników, Agustín Conejo. W rozmowie ze stacją „Canal Sur” podkreślił, że jego działania były motywowane wyłącznie chęcią ochrony dzieci i młodzieży, które po długiej przerwie powróciły na plażę. „Rozumiem, że to był błąd” – powiedział Conejo. „Ale zrobiono to z jak najlepszymi intencjami”.

Przypomnijmy: Hiszpania to jeden z krajów najsilniej dotkniętych epidemią COVID-19. Do tej pory odnotowano tam blisko 220 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń, a także ponad 25 tys. zgonów.

Miniona sobota, przed którą doszło do akcji dezynfekcyjnej, była pierwszym dniem od połowy marca, kiedy Hiszpanie mogli opuszczać domy w celach rekreacyjnych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Quintanilla

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.