Udostępnij

W hiszpańskim parku narodowym po raz pierwszy od 150 lat pojawił się niedźwiedź brunatny

08.05.2020

W jednym z parków narodowych w północno-zachodniej Hiszpanii po raz pierwszy od 150 lat zaobserwowano niedźwiedzia brunatnego. Pojawienie się charakterystycznego drapieżnika, uchwyconego przypadkiem przez pracujących w parku filmowców, uznano za sukces regionalnych programów ochronnych.

Niecodzienne zdarzenie miało miejsce w parku narodowym O Invernadeiro, w prowincji Galicja. Podczas prac nad produkcją filmową „Montaña ou Morte” udało się uwiecznić niedźwiedzia brunatnego. Drapieżnik najprawdopodobniej przybył do parku z północy, co świadczy, zdaniem pracowników parku, o sukcesie lokalnych programów ochrony.

„Samiec niedźwiedzia, w wieku od trzech do pięciu lat, jest pierwszym, który został uwieczniony okiem kamery w tym miejscu i prawdopodobnie pierwszym, który pojawił się tutaj w ciągu ostatnich 150 lat” – podano w oświadczeniu grupy produkcyjnej Zeitun Films, której pracownicy nagrali zwierzę.

Wspomniane nagranie zobaczyć można tutaj:

Jak podaje brytyjski „Guardian”, wersję tą potwierdzają lokalni strażnicy przyrody, Ricardo Prieto Rochas i Tomás Pérez Hernández, pracujący jako konsultanci przy produkcji „Montaña ou Morte”. Ich zdaniem niedźwiedź spędził w parku najprawdopodobniej całą zimę, po tym, jak przywędrował z położonych na północy gór Sierra del Caurel.

„Lata prac konserwatorskich w parku narodowym O Invernadeiro pozwoliły, by miejsce to stało się odpowiednim siedliskiem niedźwiedzia brunatnego” – powiedzieli strażnicy w oświadczeniu.

Jak podaje organizacja European Wilderness Society, w południowo-zachodniej części Europy żyją dwie populacje niedźwiedzi brunatnych: jedna w regionie Gór Kantabryjskich (skąd najprawdopodobniej pochodzi zarejestrowany samiec), natomiast druga w leżących na francusko-hiszpańskim pograniczu Pirenejach.

Jak podaje „Newsweek”, mimo iż niedźwiedź brunatny znajduje się w Hiszpanii na liście gatunków zagrożonych, w ostatnich latach jego populacja wydaje się rosnąć, m.in. za sprawą programów ochronnych. W ubiegłym roku odnotowano także pierwszy od 100 lat przypadek pojawienia się niedźwiedzia brunatnego w Portugalii. Zwierzę najprawdopodobniej również pochodziło z regionu Gór Kantabryjskich.

_

Zdjęcie: Shutterstock/mmpixel91

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.