Udostępnij

Niezwykły zakwit alg w Kalifornii. Świecące fale w trakcie pandemii przyciągają gapiów, policja zwiększa patrole

16.05.2020

W Kalifornii ma miejsce bioluminescencyjny zakwit alg, dzięki czemu zobaczyć tam można dosłownie świecące fale morskie. Tym razem jednak zjawisko trwa nie 1-2 tygodnie, jak zazwyczaj, lecz już ponad miesiąc. W związku z pandemią władze wysyłają dodatkowe patrole na plaże, by dbać o bezpieczeństwo gapiów. Przyczyn tak obfitego zakwitu eksperci doszukują się w wyższych temperaturach, a także w możliwym wpływie nawozów sztucznych.

Zakwit glonów w Kalifornii przyciąga uwagę mieszkańców i odwiedzających stan, ze względu na bioluminescencję. Dzięki reakcji chemicznej z udziałem enzymu lucyferazy odnieść można wrażenie, że morska woda dosłownie świeci.

Jak podaje portal Euronews, stanowe służby podkreślają, że tegoroczny zakwit, jest największym od dekady. Trwa on także dłużej niż zwykle: zamiast jednego lub dwóch tygodni, jak miało to miejsce zazwyczaj, efekty świetlne można obserwować od ponad miesiąca.

Media społecznościowe obiegają więc zdjęcia i nagrania, których autorzy porównują zastany widok m.in. do scen z filmu Avatar:

Problemem dla lokalnych władz stali się także gapie, którzy przybywają nocą na kalifornijskie plaże, by podziwiać i filmować niecodzienne zjawisko. Jak podaje lokalna stacja CBS Los Angeles, w związku ze znaczącym wzrostem liczby odwiedzających w ostatnich tygodniach, policja zwiększy liczbę patroli na plaży Manhattan Beach.

Władze obawiają się zgromadzeń, ponieważ trwa pierwszy weekend, w którym plaże Los Angeles znów są otwarte dla odwiedzających. Należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ustanowionych w kontekście zagrożenia epidemicznego .

https://twitter.com/__angelserrano/status/1258958613604757504

Eksperci podkreślają, że do końca nie wiemy, dlaczego tym razem zakwit jest tak obfity. Według pracowników systemu obserwacyjnego SCCOOS (Southern California Coastal Ocean Observing Service) do obfitości zakwitu mogły przyczynić się wyższe temperatury, obserwowane od 2015 roku, a także ilość określonego pożywiania, dostępnego w wodach. Jak podaje portal Euronews, rozważany jest także wpływ używanych w rolnictwie nawozów sztucznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego podkreślają natomiast, że potrzeba dalszych badań, by zrozumieć tą kwestię. Zaznaczają oni, że w skali globalnej częstotliwość zakwitów rośnie.

Brytyjski „Independent” podkreśla, że trwające teraz kalifornijskie zakwity glonów nie wiążą się z powstawaniem toksyn, które byłyby szkodliwe dla ludzi lub morskich zwierząt. Dziennik zaznacza jednak, że inne glony mogą stanowić takie zagrożenie, a wzrost liczby zakwitów odnotowuje się także w ich przypadku.

https://www.facebook.com/LosAngelesCountySheriffsDepartment/videos/857728671406881/

_

Źródło: Shutterstock/padelphoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.