Udostępnij

Ulica Lipowa bez lip. W Lublinie drzewa przegrały z asfaltem

02.06.2020

Lipy znikną z ważnej ulicy w centrum miasta, która zawdzięcza im swoją nazwę. 19 z nich Urząd Miasta obiecał przesadzić w inne miejsce, 11 idzie do wycinki. To prawie połowa wszystkich przydrożnych drzew rosnących w tamtym miejscu. W ten sposób magistrat przygotowuje się do poszerzenia ulicy Lipowej, robiąc to mimo protestów mieszkańców.

Nie pomogła manifestacja ponad 140 osób, które w niedzielne popołudnie próbowały obronić lubelskie drzewa. Przy Lipowej mieszkańcy ustawili się z długą taśmą z zielonego materiału. Rozciągnęli ją na chodniku, zasłaniając lipy. Pojawiły się też transparenty z napisami „Sami siebie wytnijcie” czy „Chcemy drzew, nie asfaltu”. Jednemu z drzew przeznaczonemu do wycinki protestujący nadali imię „Krzysztof”.

– Jeśli z Lipowej znikną lipy, trzeba będzie zmienić jej nazwę na tą sprzed wojny – Grobową lub Cmentarną – mówi Dominika Jarosz z grupy Ocalmy Drzewa w Lublinie.


Mimo protestu akcja usuwania drzew ruszyła. W nocy z niedzieli na poniedziałek mieszkańców śródmieścia obudził warkot sprzętu do przesadzania drzew. Pracę ekipy sfilmowała swoim telefonem lublinianka Joanna Piskorz. Wrzucony przez nią na Facebooka filmik zauważyło wielu mieszkańców Śródmieścia, którzy zebrali się na Lipowej. Robotnicy zdążyli wyrwać z ziemi cztery lipy, potem spotkali się z blokadą protestujących i zrezygnowali z dalszej pracy.


Maszyny ruszyły mimo wcześniejszej deklaracji prezydenta Lublina. Krzysztof Żuk stwierdził w rozmowie z Radiem Lublin, że jest otwarty na rozmowę, bo poszerzenie ulicy planowane jest dopiero na przyszły rok.

– Ci, co protestują, nie uczestniczyli wcześniej w konsultacjach. Dzisiaj możemy to tak naprawdę poprawić dopiero na etapie wykonawczym. A przebudowa Lipowej będzie realizowana w 2021 roku. Jest więc oczywiście szansa na weryfikację – mówił w niedzielę prezydent miasta na antenie publicznego radia.

– Włodarze traktują nas jak ekoświrów – puentuje Dominika Jarosz. – Miasto nie podejmuje z nami żadnego dialogu. Konsultacje dotyczące przebudowy Lipowej, ale i ulicy Poniatowskiego i alei Racławickich, odbyły się w 2016 roku i trwały 20 dni. Niestety nie odbyły się w duchu partycypacji społecznej, informacje o nich nie były szeroko udostępniane, a dostęp do materiałów utrudniony. Miasto ogłosiło je raczej z konieczności. – twierdzi mieszkanka Lublina. Jak dodaje, drzewa w centrum są szczególnie potrzebne. Obniżają temperaturę powietrza, oczyszczają je, magazynują wodę.

– Powtarzamy te argumenty w kółko, jak mantrę, ale zdaje się, że pan prezydent jest na nie zupełnie głuchy – załamuje ręce Jarosz.

Władze miasta przyznają, że wjazd ekipy na Lipową był „niefortunny”. Tak w „Dzienniku Wschodnim” mówił o zdarzeniach niedzielnej nocy Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta. Dodał jednak, że magistrat nie rezygnuje z prac. Uspokajał jednocześnie, że nocna akcja przesadzania drzew już się nie powtórzy.

Zdjęcie: Dominika Jarosz

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.