Udostępnij

Sławy chcą parku Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Na liście Tokarczuk, Holland i Janda

08.06.2020

Dziś jest tam klepisko i parking, ale ma się zazielenić. Problem w tym, że urzędnicy zwlekają z urządzeniem nowego krakowskiego parku. O jego powstanie od lat walczą mieszkańcy, którzy wsparli pomysł jego budowy w głosowaniu budżetu obywatelskiego. W poniedziałek pod petycją dotyczącą tej sprawy podpisała się Olga Tokarczuk.

Postulat urządzenia zieleni na rozjeżdżonej przez samochody działce pojawił się w 2013 roku. Wtedy miejscy radni byli bliscy decyzji o sprzedaży terenu parkingu pomiędzy ulicą Karmelicką i Dolnych Młynów. Część mieszkańców domagała się porzucenia tego planu. Wśród nich byli również aktywiści: Natalia Nazim, Mariusz Waszkiewicz, Łukasz Maślona (dziś radny) i Monika Bogdanowska (teraz zatrudniona jako Wojewódzki Konserwator Zabytków).


Między innymi za ich sprawą projekt utworzenia parku znalazł się wśród propozycji, na które krakowianie mogli głosować w budżecie obywatelskim. Za pierwszym razem pomysł przepadł, a urzędnicy odłożyli sprawę na półkę. Projekt wrócił jednak w edycji budżetu w 2019 roku. Wtedy mieszkańcy zdecydowali, że na działce w centrum chcą parku. Niestety, od tamtej pory sprawa nie ruszyła z miejsca.

Czytaj również: Olga Tokarczuk odbierając Nobla mówi o ekologii. “Coś jest ze światem nie tak”

Nadal nie ma pewności, kiedy park powstanie i jak będzie wyglądał. Na początku roku wypowiedział się w jego sprawie Stanisław Albricht, autor koncepcji planowanego w Krakowie metra. Jak stwierdził, na terenie między Karmelicką a Dolnych Młynów mogłaby powstać stacja podziemnej kolejki. Bez entuzjazmu o pomyśle mieszkańców wypowiadał się prezydent miasta Jacek Majchrowski. Zapytany o projekt odparł, że „trochę zieleni się przyda”.


Właśnie dlatego aktywiści nadal domagają się jak najszybszego powstania parku. Pod koniec maja spotkali się z przedstawicielami magistratu. Ci zapewnili, że przygotowują się do urządzenia zieleni na obecnym parkingu. Mieszkańcy zaproponowali z kolei, by parkowi nadano imię krakowskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. W internecie można znaleźć petycję w tej sprawie. W poniedziałek pod odezwą podpisała się druga z polskich laureatek prestiżowej nagrody, Olga Tokarczuk. Swojego poparcia udzieliła również reżyserka Agnieszka Holland, aktorka Krystyna Janda i Michał Rusinek, dawny sekretarz Szymborskiej. Głos zabrał też słynny krakowski kucharz Robert Makłowicz.

https://www.facebook.com/parkkarmelicka/videos/277292590132737/?__xts__[0]=68.ARCFSIPerZStICfr5DyyIveLcmMmMY-q7c_S4mbPvZE_e5AFtg4GbfTYZhrBOzciRynwS7_psmcMakjZa7XuWzq6Or0naRFa2f8hmW_7Jd9JvUCNPgeX8ANlwuP2jDrDvPgEX2kZvA_Uqxjtqmi0jLmzHaQ6w003mmOOjnTLqBIGG-DcWHAW6ol369sV1GYO-XIP8pW7dOijkrucEV3V8F3Pi75r4EzmBC9aVfoXpLZgiRUU_KLobIaDOaueenCJgwiWbxGn_XHqGS6cX7K9gxptiNN2NxiM2NL09geDoYubSVIer3YGthXso8PbU4hWDucYrvybNBNNGXtHHcUczfUdW2DgQntoi-j2M5NSbmyfXWgG2yvD18bMzD4WsVUlWyLaSO-802lzlRLj4dmmzrd0GOvLUdeVngpiTcaFpli5&__tn__=H-R


„Wisława Szymborska całe swoje życie związała z Krakowem i wiele lat mieszkała w bliskim sąsiedztwie ul. Karmelickiej – w słynnym Domu Literatów przy ul. Krupniczej. Zwracamy też uwagę na to, że do tej pory żaden z krakowskich parków nie został poświęcony kobiecie (…)” – piszą autorzy petycji.

Urzędnicy szacują, że urządzenie zieleni może pochłonąć ok. 4,5 miliona złotych. Twierdzą, że park można pogodzić z ewentualnym drążeniem metra i budową stacji kolejki. Najpierw trzeba jednak zbadać i oczyścić glebę, na której w przyszłości mają pojawić się rośliny.

Źródło zdjęcia: creativeneko / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.